400 bin yıllık tarih için İBB harekete geçti

400 bin yıllık tarih için İBB harekete geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan ve 2001 yılında 1. Derece Arkeolojik-Doğal Sit Alanı statüsüne alınan ancak son zamanlarda tahribata ve yağmaya uğrayan Yarımburgaz Mağaraları için harekete geçti. “DEFİNECİ YAĞMASINDAN KURTARACAĞIZ” Başakşehir ilçesinin Altınşehir semtinde Kayabaşı yolu üzerinde bulunan mağarada İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı incelemelerde bulundu. İBB Kültür Varlıkları Daire […]

14 Ağustos 2020 - 12:50

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan ve 2001 yılında 1. Derece Arkeolojik-Doğal Sit Alanı statüsüne alınan ancak son zamanlarda tahribata ve yağmaya uğrayan Yarımburgaz Mağaraları için harekete geçti.

“DEFİNECİ YAĞMASINDAN KURTARACAĞIZ”

Başakşehir ilçesinin Altınşehir semtinde Kayabaşı yolu üzerinde bulunan mağarada İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı incelemelerde bulundu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, arkeolog ve korumacılarla birlikte mağaranın tamamını incelediklerini belirterek, “Yarımburgaz Mağarasını defineci yağmasından kurtaracağız. Sabit güvenlik sağlayacağız” dedi. Belediye personeli mağaranın tarihi duvarlarının yazılarla nasıl tahrip edildiğini de görüntüledi.

Foto: SÖZCÜ / İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir'den göçmenler ve ihtiyaç sahipleri için çamaşırhane
Büyükşehir'den göçmenler ve ihtiyaç sahipleri için...
Kartal Belediyesi’nden “Eğitim Uzaktan, Destek Askıdan” Kampanyası
Kartal Belediyesi’nden “Eğitim Uzaktan, Destek Askıdan”...