65 yaş üstü seyahat belgesi ekranı: 65 yaş üstü seyahat...

65 yaş üstü seyahat belgesi ekranı: 65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır?

65 yaş üstünde bulunan vatandaşlar, ülkemizde ilk defa mart ayında görülen corona virüsü sebebiyle uzun süre sokağa çıkamamıştı. 65 yaş üstü vatandaşlara, 1 Haziran’da başlayan normalleşme adımlarıyla birlikte, belirli saatlerde dışarı çıkmasına izin verilmeye başlandı. İçişleri Bakanlığı, tatil amaçlı il değiştirmek isteyen vatandaşların seyahat belgesi alması gerektiğini açıkladı. 65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL […]

03 Ağustos 2020 - 07:53

65 yaş üstünde bulunan vatandaşlar, ülkemizde ilk defa mart ayında görülen corona virüsü sebebiyle uzun süre sokağa çıkamamıştı. 65 yaş üstü vatandaşlara, 1 Haziran'da başlayan normalleşme adımlarıyla birlikte, belirli saatlerde dışarı çıkmasına izin verilmeye başlandı. İçişleri Bakanlığı, tatil amaçlı il değiştirmek isteyen vatandaşların seyahat belgesi alması gerektiğini açıkladı.

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

İçişleri Bakanlığı ndan valiliklere gönderilen genelgeye göre 65 yaş ve üzerindekiler, izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat edebilecek. Genelgede, 3 yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği bulunanlar ve diyaliz hastalarının seyahat izin belgesine başvuramayacakları belirtildi

Genelgeye göre 65 yaş ve üzerindekilerin 'Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi' için sağlık kuruluşuna, valilik veya kaymakamlığa gitmesine gerek olmayacak. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi için "Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı"ndan ya da e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek.

Genelgede 65 yaş ve üzeri kişilerin kendileriyle aynı durumdaki 1. derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için izin belgesine başvurabilecekleri belirtilerek, 65 yaş ve üzerindekilerin "Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi"ni otobüs, uçak, tren ve özel araçlarla yapılacak yolculuklarda kullanabilecekleri ifade edildi.

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT BELGESİ BAŞVURUSU E DEVLET

Foto: DepoPhotos

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir'den göçmenler ve ihtiyaç sahipleri için çamaşırhane
Büyükşehir'den göçmenler ve ihtiyaç sahipleri için...
Kartal Belediyesi’nden “Eğitim Uzaktan, Destek Askıdan” Kampanyası
Kartal Belediyesi’nden “Eğitim Uzaktan, Destek Askıdan”...