ABD’li komutanlar Türkiye’de: İlk kez ikisi birden

ABD’li komutanlar Türkiye’de: İlk kez ikisi birden

Suriye'de Fırat’ın doğusunda ilk ortak kara devriyesi yapılmasına rağmen terör örgütü PYD/YPG’ye askeri desteğini sürdüren Washington yönetimine başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türkiye sert tepki gösterince, ABD’li iki üst düzey komutan dün Ank...

11 Eylül 2019 - 10:25

ABD Avrupa Kuvvetler Komutan Yardımcısı (EUCOM) Korgeneral Stephen M.Twitty ve ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutan Yardımcısı Korgeneral Thomas W.Bergeson başkanlığındaki heyetin ziyaretinin, Erdoğan’ın ‘Eylül sonuna kadar istediklerimiz yerine getirilmezse TSK’nın gerekeni yapacağı’ mesajını vermesinin ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. ABD’den ilk kez, iki önemli üst düzey komutan birlikte Türkiye’ye gelirken, Genelkurmay’daki görüşmede Türk askeri heyetine Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral Metin Gürak başkanlık etti.

Görüşmede ana gündem Fırat’ın doğusu için öngörülen ‘güvenli bölge’ kurulması oldu. Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ise “Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik faaliyetlere devam edilmektedir” denildi. Edinilen bilgiye göre dünkü görüşmede, Türk heyeti, ABD’nin PYD/YPG terör örgütü ile işbirliğinden ve Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen örgüte yardımların kesilmeden devam etmesinden duyduğu rahatsızlığı net şekilde iletti. Türkiye’nin sınır güvenliğini tehdit eden terör oluşumuna karşı sessiz kalmayacağı ve gereken yanıtı vermede kararlı olduğu ileten Türk heyeti, ABD’den de müttefiklik anlayışı kapsamında destek beklendiğini vurguladı. Ayrıca yeni yapılacak kara devriyelerinin derinlik ve uzunluk koordinatlarının da görüşüldüğü öne sürüldü.

REFAKATE YALANLAMA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AFAD'dan çok önemli 'yardım' uyarısı
AFAD'dan çok önemli 'yardım' uyarısı
Rize'de 56 köy yolu ulaşıma kapalı
Rize'de 56 köy yolu ulaşıma kapalı