AKP’li üyeye Atataürk’e hakaretten hapis cezası

AKP’li üyeye Atataürk’e hakaretten hapis cezası

AKP Uşak İl Genel Meclisi Üyesi Durmuş Yavuz un 2018 de katıldığı bir toplantıda Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında, “Atatürk Yahudi dir, sarhoştur, dinsizdir” gibi kelimeler kullandığı iddiasıyla Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı na şikayet edilmişti. Şikayet sonrası Durmuş hakkında, “Atatürk ün hatırasına alenen hakaret” suçundan dava açıldı. Uşak 6. Asliye Ceza Mahkemesi nde savunma yapan Durmuş Yavuz, Atatürk ü seven biri […]

11 Temmuz 2020 - 11:50

AKP Uşak İl Genel Meclisi Üyesi Durmuş Yavuz un 2018 de katıldığı bir toplantıda Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında, “Atatürk Yahudi dir, sarhoştur, dinsizdir” gibi kelimeler kullandığı iddiasıyla Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı na şikayet edilmişti.

Şikayet sonrası Durmuş hakkında, “Atatürk ün hatırasına alenen hakaret” suçundan dava açıldı. Uşak 6. Asliye Ceza Mahkemesi nde savunma yapan Durmuş Yavuz, Atatürk ü seven biri olduğunu ve söylediği iddia edilen kelimeleri söylemesinin mümkün olmadığını belirterek, “Hiç söylememe rağmen bana Atatürk ün hatırasına hakaret ettiğim yönünde beyanlarda bulunulmuştur. Böyle bir şey kesinlikle gerçekleşmemiştir. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

10 AY HAPİS CEZASI

Duruşmada tanık olarak dinlenen Hüseyin Y., toplantının kendi evinde yapıldığını ve sanığın kendi evinde bu kelimeleri kullandığını, davetli diğer misafirlerin de duyduğunu söyledi.

Alınan sanık savunması ve tanık beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Durmuş Yavuz u “Atatürk ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme cezanın ertelenmesine karar verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
400 bin yıllık tarih için İBB harekete geçti
400 bin yıllık tarih için İBB harekete geçti
Kartal Belediyesi’nin Yeni Kreşi Öğrencileriyle Buluşmak İçin Gün Sayıyor
Kartal Belediyesi’nin Yeni Kreşi Öğrencileriyle Buluşmak İçin...