Ankara’da ’seri yargılama’ ile 1 haftada 217 dosya...

Ankara'da 'seri yargılama' ile 1 haftada 217 dosya sonuçlandı

Yargılamanın en kısa sürede bitirilmesi amacıyla belli suçlarda hukuk sistemine dahil edilen ve 1 Ocak 2020'da uygulanmaya başlanan seri muhakeme usulü kapsamında Ankara Adliyesi’nde bir haftada 217 dava sonuçlandırıldı.

14 Ocak 2020 - 16:16

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında ilgili maddede yapılan değişiklik ile yargılamanın en kısa sürede bitirilmesi amaçlanan seri muhakeme usulü, 1 Ocak 2020'de uygulanmaya başlandı. Ankara Adliyesi’nde bu kapsamda Başsavcı Vekili Gökhan Karaköse’nin sorumluğunda 8 cumhuriyet savcısının görevlendirildiği ‘Seri Muhakeme Usulü Soruşturma Bürosu’ kuruldu. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yaptığı düzenlemeyle 4, 5 ve 6’ıncı Asliye Ceza Mahkemeleri bu kapsama giren davalara bakmakla yetkilendirildi.

Uygulamanın başlamasıyla birlikte bir hafta içinde Ankara Adliyesi’nde 217 soruşturma dosyası sonuçlandırıldı. Bu dosyalardan 54’ü savcılığın düzenlediği talepnamenin ardından mahkemece karara bağlandı. 28 dosya hakkında dava açılmasının ertelenmesi yönünde karar verilirken, 2 dosya hakkında hazırlanan talepname taraflarca kabul edilmediği için haklarında iddianame düzenlendi. 133 dosya için ise suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi.

AYLARCA SÜREBİLECEK DAVALAR 1 GÜNDE SONUÇLANDIRILIYOR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li Beko: 'İzmir’i de parsel parsel satıyorlar!'
CHP'li Beko: 'İzmir’i de parsel parsel satıyorlar!'
Türkiye’nin İlk Doğa Dostu Millet Bahçesi Ümraniye'de
Türkiye’nin İlk Doğa Dostu Millet Bahçesi Ümraniye'de