Aşure günü ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? Muharrem ayı...

Aşure günü ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? Muharrem ayı ne zaman?

İslam tarihinden günümüze kesitler ve mesajlar taşıyan Aşure, 10 Muharrem de idrak edilmektedir. Ayrıca Hz. Hüseyin’in Kerbelâ’daki acıları anmak ve anlamak için Muharrem Mâtemi tutulur. Aşure günü de Muharrem ayı içersindedir, bu sene aşure günü 29 Ağustos tarihine denk geliyor. Aşure gününü içinde bulunduran muharrem ayı 17 Eylül de sona eriyor. AŞURE GÜNÜ HANGİ TARİHTE? 2020 de […]

03 Ağustos 2020 - 13:52

İslam tarihinden günümüze kesitler ve mesajlar taşıyan Aşure, 10 Muharrem de idrak edilmektedir. Ayrıca Hz. Hüseyin'in Kerbelâ'daki acıları anmak ve anlamak için Muharrem Mâtemi tutulur. Aşure günü de Muharrem ayı içersindedir, bu sene aşure günü 29 Ağustos tarihine denk geliyor. Aşure gününü içinde bulunduran muharrem ayı 17 Eylül de sona eriyor.

AŞURE GÜNÜ HANGİ TARİHTE?

2020 de Aşure Günü her sene olduğu gibi ilgiyle bekleniyor. Aşure Günü 29 Ağustos Cumartesi günü idrak edilecek.

AŞURENİN ANLAMI

İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü Nuh, Büyük Tufan'dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. Tatlının ismi, Arapçada onuncu anlamına gelmektedir.Geleneksel olarak en az 7 maddeden oluşması gerektiği söylenir. Bazıları adından dolayı 10 madde ile yapılması gerektiğini söyler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir'den göçmenler ve ihtiyaç sahipleri için çamaşırhane
Büyükşehir'den göçmenler ve ihtiyaç sahipleri için...
Kartal Belediyesi’nden “Eğitim Uzaktan, Destek Askıdan” Kampanyası
Kartal Belediyesi’nden “Eğitim Uzaktan, Destek Askıdan”...