Başkan Yüksel Kartal’da Yerel Basın İle Buluştu

Başkan Yüksel Kartal'da Yerel Basın İle Buluştu

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal’da bir otelde yerel basın ile kahvaltıda buluştu. Başkan Yüksel toplantıda 31 Mart sonrasında yaşanan süreci ve o günden bu yana yapılan belediye faaliyetleri ile ilgili bilgiler paylaştı.

28 Kasım 2019 - 14:53 - Güncelleme: 29 Kasım 2019 - 09:50

Kartal’da yaptıkları Mahallemi Dinliyorum etkinliğinde 20 mahallenin sorunlarını yakından dinlediklerini ve belediyenin beş yıl için oluşturulan stratejik plana çok iyi katkılar olduğunu söyleyen Başkan Yüksel, her yıl belli bir dönemde bu toplantıları gerçekleştireceğini söyledi.

“SEÇİM ÇALIŞMALARINI İFTAR SOFRALARINA YANSITMADIK”

“31 Mart sürecinden sonra ilk yoğun mahalle gezilerimiz ve ziyaretlerimiz Ramazan ayına denk gelmesi vesilesi ile her mahallede iftar sofralarında vatandaşlarımızla buluştuk. 20 mahalleye de gitmeye gayret gösterdim 20 mahallede uygun olan yerlerde komşularımız ile buluşma gayreti içerisinde oldum. Hem bir teşekkür etme fırsatı vermişti bu durum bize hem de bir araya gelme, onlarla konuşma fırsatı yakalatmıştı. 23 Haziran seçim süreci olmasına rağmen o buluşmalarda işin içerisine seçim propagandasını ve siyaseti sokmadan o buluşmaları gerçekleştirmeyi ve sohbeti bu şekilde ilerletmeye gayret gösterdik. O hassasiyeti taşımayı gayret gösterdik. Elbette seçim çalışmalarını yaptık ama bunu iftar sofralarına yansıtmadık”

“HERKES MERKEZİ YERLERE İNEMİYOR”

“Yaz dönemi geldiğinden dolayı çocuklarımızın karne heyecanını yaşatmaya çalıştık. Kartal’daki çocuklarımıza, miniklerimize sözümüz vardı. Kartal’ın sokaklarına, etkinliklerine daha eğlenceli hale getirip mahallelere daha çok yayma gayreti içinde olacağımızı söylemiştik. Elbette ki bundan önceki dönemde de yaptığımız aktivitelerdi fakat bunu daha çok mahallelere çıkartarak daha fazla insanla buluşma isteğini taşıdık. Çünkü herkes merkezi yerlere inemiyor. Hürriyet Mahallesi’nin en üst noktasındaki parkta da buluşabildik, Yakacık Yeni Mahallesi’nin ortasındaki parkta da çocuklarımızla buluşabildik ki herkese dokunabilelim. Karne hediyelerine ve karne heyecanlarına çocuklarımızla, ailelerimizle yaşadık. “

“HERKESİN BİR FİKRİ VAR”

Bu deneyimlerin ardından önümüze stratejik plan çalışması geleceği için belediyelerde ilk altı ayda gerçekleşmesi zorunlu olan beş yıllık planlamayı bir anlamda çalışmaları yakaladık. Strateji planlama çalışmaları içinde bir daha mahallelerde buluşma gayreti içerisinde olduk. Mahallemi dinliyorum etkinlikleri ile aslında stratejik planlama çalışmasını başlatmış olmuştuk. Bunun temelinde öncesinde bahsettiğim gibi Ramazan etkinliklerinde buluştuğumuz komşularımızla, karne etkinliğinde buluştuğumuz çocuklar ve ailelerle aldığımız etkileşimleri de katarak daha koordinasyonlu ve daha kontrollü bir şekilde mahallemi dinliyorum etkinlikleri yapabildik. Her mahalleye ayrı ayrı mesajlarla ve sosyal medya duyurularıyla toplantıları gerçekleştirdik. Kimi mahallede 300 kişi ile buluşabildik, kimi mahallede 1000 kişi ile buluşabildik. Katılımı arttırdığımız yüksek toplantılarda oldu. Böyle bir topluluğu toplamak ve dinlemek taktir edersiniz ki kolay değil. Herkesin bir fikri var, düşüncesi var. Bunları aktarmak ve söylemek istiyor. Sabırla bütün ekibimle beraber bu fikirleri önerileri dinledik. Kayıt altına aldık. Kayıt altına aldığımız videoları ekibimiz tek tek yazıya döktü. Her mahallenin detaylarına baktık.

“MAHALLEMİ DİNLİYORUM ETKİNLİĞİ”

Bizim dile getirdiğimiz vaatlerimiz vardı. Kartal için yapmamız gereken vaatlerimiz vardı. Bu mahallemi dinliyorum etkinliklerinde de sokaktaki etkinliklerde de bunları detaylandırmaya çalıştık. Bazı projelerin öncelik sırasını mahallemi dinliyorum etkinliklerine göre değiştirdik. Kimini daha öne aldık, kimini daha geç vakte bıraktık, kimini bir daha gözden geçirme kararı aldık gibi bu noktalarda işe temel işlerden herkesin ortak seslendirdiği işlerden başlamak istedik. O yüzden o raporlar bizim rehberimiz oldu diyebiliriz. Elbette ki Kartal’da yaşayan, Kartal’da yaşamını sürdüren, büyüyen aynı zamanda belediye meclis üyeliği 2014 sürecinde başlayıp başkan yardımcılığı süreci geçirip yerel yöneticilik yapan biri olduğum için elbette hakim olduğum konular vardı. Fakat bu toplantılarda üzerine hem ek oldu hem de göremediğim bazı noktaları da görebilme imkanı yakaladım. O yüzden mahallemi dinliyorum etkinliklerini önemsediğim gibi önümüzdeki yıl her mahallede tekrarını yapma kararı aldık. Kendimizi çek etme, kendimizi kontrol etme, kendimizi değerlendirmeye sunma diye adlandırabilirsiniz.

“BAZILARI SUÇLAYICI İFADE EDİYOR”

Bundan kaçacak yada endişe edecek gibi bir durumumuz yok. Kartal hepimizin ve herkeste daha iyisini görebilmek ve yaşayabilmek için katkı sunmaya çalışıyor. Bazıları katkı sunarken çok olgun, çok nezih, çok duyarlı ifade ediyor. Bazıları çok kızgınlıkla ifade ediyor. Bazıları suçlayıcı ifade ediyor. sonuçta bizde yönetici olarak bunları olgunlukla karşılayıp bir şekilde oradan nasıl pozitifini katabiliriz, nasıl pozitif bir sonuç çıkarabiliriz ona gayret göstermek istiyoruz. Çünkü yine tekrar ediyorum. 470 bin kişinin yaşadığı bir kentte herkesin her işten memnun olma şartı yok. Herkesin her işe ifade ederken aynı duygularla ifade etme şansı yok. Bunların bilincinde olan biri olarak ta bunların her birine saygı gösterip, saygı çerçevesinde her birini dinleyip oradan pozitif mesajı almaya çalıştık.

“KOMŞU İLETİŞİM MERKEZİ'Nİ HAYATA GEÇİRDİK”

Kartal halkı ile Kartal Belediyesi’nin iletişimi arttıracağım diye sözüm vardı. Benim bu sözümden kastım yaklaşık 500 bin insanın yaşadığı Kartal’da herkes belediyeye gelmek zorunda değil. Her derdini belediyeye gelerek anlatmak zorunda değil. Bu noktada çok güçlü bir iletişim merkezi kuracağımızı söylemiştik. Ciddi bir çağrı merkezi altyapısıyla ciddi bir takım oluşturacağımızı söylemiştik. Komşu İletişim Merkezi’ni hayata geçirdik. Bunun lansmanını henüz yapmadık. Çünkü hem altyapı çalışmaları devam ediyor hem de kontrol çalışmalarımız devam ediyor. Sistem oturduğunda ve arkadaşlarımızın performansı daha iyi noktaya geldiğinde bunun lansmanını da yapmaya başlayacağız. Şu halde lansmanını yapmadan benim birkaç noktada ifade etmem ile vatandaşın duymasıyla ve bizim söylememizle beraber günde ortalama gelen telefon sayısı 500’ü, 600’ü buldu. Daha önce çok daha düşük sayılarda çağrı alıyorduk. Bazı günler 1000 çağrıya kadar çıkıyor. En azından vatandaş kafasında olan soruyu soruyor. Kendi sokağı, caddesi, mahallesi ile ilgili bir şikayetini yaptığında onun sözlü şikayeti yazılı şikayet gibi kayıt altına alınıyor ve vatandaşlarımıza geri dönüş yapılıyor. Bu anlamda belediye başkanını aramak, başkan yardımcısını aramak, müdürü aramak her an aksiyon alamıyorsunuz. Her an cevap alamıyorsunuz. Dolayısıyla bir numaranın olması kontrol yükümüzü, iletişim yükümüzü baya aldı ve bundan ciddi bir olumlu anlamda geri dönüşüm alıyoruz.

“KARİYER MERKEZİ KURDUK”

İlçemizde de, ilimizde de, ülkemizde de yaşadığımız en büyük problem işsizlik. Ülkemizin temel gündemi zaten bu anlamda bizlerde yerel yöneticiler olarak bununla karşı karşıya geliyoruz. Belediye bünyesinde istihdam edilen personel sayısı sadece Kartal’da değil bütün belediyelerde oldukça fazla. Bu yükü taşıyan belediyeler için çok kolay değil. Ülkenin geçmiş olduğu ekonomik sıkıntılardan belediyelerde nasibini alıyor. Gelen gelir payları belli bir noktada kesintiye uğruyor. Gelir kalemleri yerinde sayıyor fakat gider kalemleri her yıl enflasyon oranında artarak maliyetler arttıkça personel istihdam etme noktasında şevkinizde yada reel anlamda bunu gerçekleştirmenizde mümkün olmuyor. Bunun için Kartal Kariyer Merkezi diye birim kurduk.  Kartal’daki işverenlerle bir araya gelip Kartal’da iş arayan gençlerimize kadınlarımıza, yetişkinlerimize istihdam alanını yaratmak için bu birimi ciddi anlamda çalışıyoruz ve katkı vermeye çalışıyoruz. Her ay düzenli bir şekilde Kartal’da işyeri açan işyerlerinin ruhsatlarını kendi elimle teslim ediyorum. Orada sohbet ediyoruz . Eğer işe eleman alacaksanız bunu Kartal Kariyer Merkezi ile konuşup orada sizin kriterlerinize uygun Kartallılardan tercih ederseniz bizi mutlu edersiniz diye ricalarda bulunuyoruz. Bölgedeki tekstil atölyelerinden farklı fabrikalara kadar, marketinden fabrikasına kadar bizimle iletişime geçen işverenden Kartallılara istihdam üretme noktasında yönlendirme telkininde bulunuyoruz ki bizimde bir noktada katkımız olsun. Yaklaşık yüze yakın arkadaşımızı istihdam etme fırsatı yakaladık.

“ÖNCE YAŞAM ALANLARINI TAMAMLAYACAĞIZ”

Kartal’da sporda tesisleşeceğiz demiştik. Kartal’da gençlere, çocuklara yeni spor alanları, yeni yaşam alanları açma gayreti içerisinde olacağız demiştik. Yapımı uzun yıllar süren daha önce Cevizli Meydanı diye adlandırdığımız sonra Komşuluk ve Dayanışma Meydanı olarak koyup tamamladığımız Cevizli, Orhantepe, Atalar ve Esentepe’nin de bir kısmını kapsayan o meydanımızın tamamlanmasının sevincini yaşıyoruz. Uzun yıllar beklediği için bu proje vatandaşlarımıza seçimden önce söz vermiştik. Önce yaşam alanlarını tamamlayacağız. Kültür merkezi kısmını da ilk beş yıllık dönemde tamamlayıp hayata geçireceğiz. Kültür merkezinde de vereceğimiz birçok hizmet var. Bunun kaba inşaatı tamamlanmıştı geçtiğimiz dönem, meydanla ile ilgilide start verilmişti. Bunu 31 Mart’tan sonra gündemimize ilk madde olarak aldığımız için hemen ona yoğunlaştık. Oranın yoğunluğunu, kullanımını ve her yaş grubundan oranın kullanıldığını görmek bizi mutlu ediyor. Onun hemen üst kısmında Atalar top sahası vardı. Sporda tesisleşmenin ilk adımı olarak ta top sahasının hem Atalar Spor Kulübü hem de Kartal Belediyespor kullanımıyla beraber o bölgede oturan çocuklarımızın spor yapabilme imkanını arttırabilmek adına yapay çim dediğimiz sistemle sahayı yapmış olacağız. hem etrafında tartan pist dediğimiz yürüyüş yolunu aktive etmiş olacağız. Her yaş grubundan insan orada yürüyüş yapıyor. Biz orayı tam bir tesis haline getireceğiz. Yine aynı şekilde yeni yaptığımız parkların içerisinde ağırlıkla spor gruplarına da işin içine koyacağız. Sporda tesisleşmedeki cümlesindeki anlamı buydu.

Kaynak: www.kent34haber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mahkeme İBB’nin ‘Marmaray’ kararını haklı buldu
Mahkeme İBB’nin ‘Marmaray’ kararını haklı buldu
İstanbul'da 23 yaşındaki genç pompalı tüfekle kendini öldürdü
İstanbul'da 23 yaşındaki genç pompalı tüfekle kendini...