Başrol oyuncusunu afişten çıkardılar

Başrol oyuncusunu afişten çıkardılar

2018 yılı yapımı filmin Türkiye tanıtımında başrol oyuncusunun fotoğrafı afişten çıkarıldı, ismi arka sıraya atıldı. Hürriyet gazetesi yazarı İhsan Yılmaz skandalı yazdı

21 Mart 2018 - 23:23

Afişler filmlerin vitrinidir. Seyirci ilk izlenimini afişe bakarak edinir çünkü. Aksiyon mu, komedi mi, sanat filmi mi, ne tür bir film olduğunu afişe bakarak hemen anlarsınız.

Hele filmi sürükleyip götürecek yıldız oyuncuları göstermek çok önemlidir. Ama ben ilk kez bir başrol oyuncusunun tamamen afişten çıkarıldığına tanık oldum.

Geçen hafta vizyona giren 2018 yapımı ‘fişler’ filminden söz ediyorum. Nash Edgerton’ın yönettiği filmin başrollerinde David Oyelowo, Joel Edgerton, Charlize Theron, Amanda Seyfried, Thandie Newton gibi isimler var.

 

Filmin Türkiye afişinde başrol oyuncusu David Oyelowo’nun adı var kendisi yok. Üstelik filme adını veren karakteri de o canlandırıyor. Adı var ama kendisi afişte yok. Üstelik isim sıralamasında da Charlize Theron’un arkasına atılmış.

Filmin Türkiye dağıtımını Pinema Film yapıyor.

Orijinal afişini görmemiştim, bir okur telefonla arayarak dikkatimi çekti. Konu sinema blogu karanliksinema.com adresinde de gündeme getirilmiş.

Tamam seyirci ilgisini çekmek için Türkiye’ye ayrı afiş hazırlayabilirsiniz, işin kuralı nedir bilemem ama bir başrol oyuncusunu tamamen afişten çıkarmak değildir sanırım bunun varacağı nokta.

 

Güzel kadın ve erkeği öne çıkaralım, Charlize Theron’un adı afişte ilk sırada yer alsın ve Türkiye’de çok da tanınmayan siyah oyuncuyu ortadan kaldıralım demek nasıl bir mantıktır?

Dağıtımcı şirketin neden böyle bir şey yaptığını merak ettim doğrusu.

‘Selma’ filminde Martin Luther King’i canlandıran usta oyuncu David Oyelowo’ya yapılan büyük bir ayıp. İyi niyetle düşünmeye çalışıyorum. Yoksa büyük bir ırkçılık değil mi bu sizce de?

Cnn 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beşiktaş'ta ünlü eğlence mekanındaki kadınlara şiddet kamerada
Beşiktaş'ta ünlü eğlence mekanındaki kadınlara şiddet...
Türkiye’nin ilk yerden beslemeli tramvay hattının test sürüşleri başladı
Türkiye’nin ilk yerden beslemeli tramvay hattının test...