CEZAEVLERİNDE COVİD ÖNLEMLERİNİN ALINMADIĞINA DAİR İDDİALAR...

CEZAEVLERİNDE COVİD ÖNLEMLERİNİN ALINMADIĞINA DAİR İDDİALAR ARTIYOR

Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, koronavirüs belirtileri olan mahkumlara test yapılmadığı iddiası ortaya atıldı. Bir mahkum yakını; "Tat ve koku alma sorunu görüldüğü halde sırf sayı ortaya çıkmasın diye testi 15 gün sonraya erteliyorlar" dedi

19 Şubat 2021 - 17:09 - Güncelleme: 20 Şubat 2021 - 09:29

Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda mahkum olan eşinin sesini duyurmak için gazetemize açıklamalarda bulunan mahkum eşinden ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'ndan aldığımız bilgiler doğrultusunda 17 Şubat tarihinde yaptığımız "Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Neler Oluyor?" başlıklı haberde; "Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun B6 koğuşunda kalan 22 mahkumun koronavirüs testinin pozitif çıktığı ve durumu ağır olan 4 mahkumun Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığını, cezaevinde ki karantina koğuşlarının çok kalabalık olduğunu, koğuşlarda yer bulamadığı için yerde yatan mahkumların olduğunu, hastalığı ağır geçirenlerle hafif geçirenlerin aynı koğuşta tutulduğunu, gardiyanların maskesiz ve eldivensiz arama yaptığı için koronavirüsün bu şekilde yayılmış olacağına" yer vermiştik. 

Bugün ise mahkumların yakınlarından edindiğimiz bilgiye göre; koronavirüs belirtileri olan mahkumlara test yapılmadığı, kantinlerin kapalı olduğu ve mahkumların yemek şartlarının da kötü olduğunu söylendi.

BELİRTİ VAR TEST YOK

Karantina koğuşlarının çok kalabalık olduğunu söyleyen mahkum yakını; "Koğuslarda korona belirtileri yaşanıyor. İnsanlar tat ve koku alma duyularını kaybettiler. Koğuşlar çok kalabalık ve cezaevi yönetim buna dikkat etmiyor. Koronavirüs belirtileri olan mahkumlara sırf sayı ortaya çıkmasın diye test yapılmıyor. Tıklım tıklım olan koğuşlar havasız. Havalansın diye cam açılıyor ancak kış ayındayız hava soğuk. Bu seferde kış hastalıkları yakalanacak bu insanlar. Bu durumdan korkuyoruz. Lütfen çare olun ve sesimizi duyurun" 

KANTİNLER KAPALI

Dış kantin kapalı. İnsanlar et, meyve, yoğurt gibi bu hastalığa en çok faydalı olan yiyecekleri yiyemiyor. Verilen yemekler yetersiz kalıyor. Hijyen olması gereken bir yerde hijyen yok. Bu dönemde çamaşırlar bile yıkattırılmıyor."

VERİLEN DİLEKÇELER YANITLANMIYOR

Belirtileri yaşıyorum diye yazılan dilekçelere cezaevi yönetimi cevap vermiyor. İnsanların sağlığı bu kadar mı önemsiz? Neden hastane değil bu insanlar?  Yakınlarımız için endişeliyiz. Denetimli serbestlik hakkı olan insanlar var. Süresi geldiği halde özgür değiller. Kurul toplanacak diyerek sürekli bizi oyalanıyorlar" dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Grev'deki Maltepe Belediyesi İşçilerine Saldırı
Grev'deki Maltepe Belediyesi İşçilerine Saldırı
MALTEPE'DE VATANDAŞ İSYANDA
MALTEPE'DE VATANDAŞ İSYANDA