Erdoğan’a ‘İstanbul Sözleşmesi’ kulisi: Sözleşmede sorun...

Erdoğan’a ‘İstanbul Sözleşmesi’ kulisi: Sözleşmede sorun yok hatalar ise çözülür

Türkiye’nin kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması açısından kabul ettiği İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili son dönemde başlatılan muhalefet, AK Parti’nin kadın milletvekillerini harekete geçirdi. Kadın vekiller son...

14 Temmuz 2019 - 10:58

KADIN VEKİLLERİN MÜCADELESİ

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler aşamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüştüğü bazı muhafazakâr STK temsilcilerinin Avrupa Birliği’ne (AB) uyum çerçevesinde imzalanan “İstanbul Sözleşmesi aile bütünlüğünü tehlikeye atıyor” iddiaları, iki aydan beri özellikle AK Parti tabanında tartışma yarattı. Bu görüşe destek veren bazı muhafazakâr yazarların İstanbul Sözlemesi’ni savunan KADEM başta olmak üzere kadın örgütlerini hedef alması, sözleşmeyi desteleyen AK Partili kadın milletvekillerini harekete geçirdi.
İki gün önce yapılan MKYK toplantısında da İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili başlatılan tartışma, kadın milletvekilleri tarafından gündeme getirildi. Erdoğan, “Bu sözleşme hangi dönemde imzalanmıştı? Bazı maddelerinde sorun olduğu iddia ediliyor” dedi. Üyeler, Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemde imzalandığını anlatılırken, sözleşmenin o dönem kadına yönelik şiddet ve şiddet mağduru kadın ile çocukların devlet tarafından korunması açısından önemli bir adım olduğu bilgisini paylaştılar. Sözleşmenin, TBMM’de tüm partilerin oylarıyla kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı tarafından da imzalanarak yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

HEDEF GÖSTERİLİYOR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan’dan Kayseri’ye teşekkür ziyareti
Erdoğan’dan Kayseri’ye teşekkür ziyareti
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Münbiç’te sadece etiket değişiyor'
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Münbiç’te sadece etiket...