Erdoğan’dan Yine ‘‘Acı Reçete’’ Mesajı

Erdoğan’dan Yine ‘‘Acı Reçete’’ Mesajı

Cumhurbaşkanı “ Milletimizin geleceğe güvenle bakabilmesi için bugün almamız gereken tedbirler neyse onları hayata geçirmekten kaçınmıyoruz. Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız dedi.

20 Kasım 2020 - 19:14

Yeni ekonomi yönetiminin işbaşına gelmesinin ardından dün, Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun aldığı faiz artırımı kararıyla, finansal istikrar merkezli sadeleştirme politikası, hem piyasadan hem de iş dünyasından destek almış görünüyor.

Dün son on yılın en yüksek ikinci faiz artışıyla politika faizini yüzde 15’e yükselten Merkez Bankası, bugün de haftalık swap işlemlerinde kullanılan Türk lirası faizini yüzde 13,25'ten yüzde 15'e çıkarttı.

Merkez Bankası’nın bu hamlelerinin ardından dolar/TL kuru 7,58-7,60 aralığında işlem görüyor.

TÜSİAD: ‘‘Türk lirasına olan güvenin tesis edilmesi için öngörülebilir ve sürdürülebilir iktisat politikalarına ihtiyaç var’’

‘‘Patronlar kulübü’’ olarak bilinen TÜSİAD, Merkez Bankası’nın toplantısı sonrası yayınladığı mesajda; bankanın fiyat istikrarını ve finansal istikrarı sağlamak için atmış olduğu adımın yeni bir döneme girildiğini gösteren önemli bir işaret olduğunu ifade ederken kurumların bağımsızlığının ve liyakata dayalı yönetim anlayışının, ekonomiye güveni arttıracağının altını çizdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çekmeköy'de pandemi tedbirleri kapsamında denetimler devam ediyor
Çekmeköy'de pandemi tedbirleri kapsamında denetimler devam ediyor
“Kosgeb’e Bir Rehber Lazım”
“Kosgeb’e Bir Rehber Lazım”