Geleceğe 1200 kontenjan

Geleceğe 1200 kontenjan

Bilgi güvenliği teknolojisinden yapay zekâ mühendisliğine, yazılım geliştirmeden dijital medya ve pazarlamaya kadar ‘geleceğin meslekleri’ olarak kabul edilen ve bu yıl ilk kez öğrenci alacak bölümlere yaklaşık 1200 kontenjan ayrıldı. Bunlarla dijital ...

12 Temmuz 2019 - 11:02

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda bu yıl ilk kez ‘geleceğin meslekleri’ne de yer verildi. Önbilgilendirme kılavuzunda üniversitelerde geleceğin meslekleri olarak belirtilen ‘bilgi güvenliği teknolojisi, havacılık elektroniği, tarım ve ticaret işletmeciliği, yapay zekâ mühendisliği, uluslararası ulaştırma sistemleri, yazılım geliştirme, dijital medya ve pazarlama, hibrid ve elektrik taşıtları teknolojisi, üç boyutlu modelleme ve animasyon’ gibi lisans ve önlisans programları dikkat çekti. Geleceğin meslekleriyle ilgili programların kontenjanları 1200’ü bulurken, bölümlerin tüm Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerine yayıldığı görüldü.

ÜLKE REFAHINA KATKI İÇİN

Bu yeniliklerle dijital dünyaya aşina işgücü yetiştirilmesi hedefleniyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) geleceğin mesleklerine yönelik araştırmaların devam edeceğini açıkladı. Bu mesleklerin genişletileceğini belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümün etkileri birçok yeni meslek alanlarının oluşmasına veya mevcut iş alanlarının dönüşüme uğramasına neden oluyor. Türkiye’de yükseköğretim politikalarını yürüten kurum olarak biz de yetiştirdiğimiz gençlerin kariyer yollarında daha başarılı olmaları, ülkenin ekonomik ve sosyal refahına mutlak katkı koyabilmeleri saikini önemle önde tutuyoruz” dedi.

YÖK geleceğin meslekleriyle ilgili ekimde bir kongre düzenlemeye hazırlanıyor. Amaç, geleceğin meslekleriyle gençlerin tanışmasını sağlamak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan’dan Kayseri’ye teşekkür ziyareti
Erdoğan’dan Kayseri’ye teşekkür ziyareti
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Münbiç’te sadece etiket değişiyor'
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Münbiç’te sadece etiket...