Görüşmeler Başladı! Asgari Ücret için İlk Teklif Yapıldı

Görüşmeler Başladı! Asgari Ücret için İlk Teklif Yapıldı

7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri Çalışma Bakanlığı, Türk-İş ve TİSK’in katılımıyla bugün başlıyor.

02 Aralık 2019 - 12:48

Türk-İş’e göre, bir kişinin yaşam maliyeti 2 bin 578 lira oldu. 2019 iğneden ipliğe her şeye zam yılı olurken, emekçinin ayakta kalması ve insan onuruna yaraşır bir ücret alabilmesi şart. 

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde bugün başlayacak. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş alışverişinde bulundu.

“SAĞLIK,EĞİTİM ÜCRETSİZ OLSUN

İstanbul İşçi Sendikaları Platformu’nun Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’e bağlı sendikaların katılımıyla ve “Asgari değil insanca yaşam” talebi düzenlediği toplantıda konuşan Sağlık-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Nedime Mutlu Yıldırım, “İşçi sendikaları olarak birleşmek zorundayız. Asgari ücretlinin maaşından 1250 TL vergi kesiliyorsa, sağlık, eğitim gibi temel haklardan ücretsiz yararlanmak isterim” dedi. Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, “Örgütlü davranarak, işçilerin gücüyle sendikaların bürokrasisini yıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

EN AZ 10 ÜYE OLACAK

Asgari ücreti, 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapacak. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Asgari ücret, halen bekâr bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. 

“ İŞÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Eskişehir’de çeşitli fabrikalarda çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, kıdem tazminatları ve 5 aylık ücretlerinin ödenmediği gerekçesiyle eylem yapıyor. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da eylem yapan işçileri ziyaret etti. Kazım Kurt’u DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz ve Birleşik Metal-İş Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı ile işçiler karşıladı. Sendika temsilcileri ve işçilerle birlikte çadıra giren Başkan Kurt, Arı’dan ve işçilerden bilgi aldı. İşçilerin taleplerini de dinleyen Kurt, hakları için direnen işçilere destek olacaklarını söyledi. Odunpazarı Belediyesi olarak, haklarını arayan işçilere her zaman destek verdiklerini belirten Kurt, “İşçilerimizin de yanındayız. İşçi sınıfı haklarını mücadele ederek kazandı. Bu tarih boyunca hep böyle oldu. Bundan sonra da işçiler, hakları için mücadele etmek zorunda” dedi. 

Kaynak: cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika haberi... Ceren Özdemir'in katil zanlısı cezaevinde intihar girişiminde bulundu
Son dakika haberi... Ceren Özdemir'in katil zanlısı cezaevinde...
Teslim olan PKK’lı anlattı: Annelerini görenler kaçmak istiyor
Teslim olan PKK’lı anlattı: Annelerini görenler kaçmak istiyor