Haciz kalktı

Sahibinin borcu yüzünden haczedilen Cane Corso cinsi ‘Duman’ adlı köpeğin üzerindeki hacizler 3 mahkeme tarafından da kaldırıldı. Duman’ın sahibinin avukatı Cihan Cem Sakarya yasaya aykırı olan evcil hayvan haczinin önüne geçebilmek için haczi yapan av...

14 Temmuz 2019 - 10:58

AVUKATIN ISRARI

Yenibosna’da ayakkabı imalatçılığı yapan C.D, iflas etmesi üzerine iş yerini kapattı. Başka firmalara olan 180 bin TL’lik borcunu ödeyemedi. Bunun üzerine alacaklı bir firmanın avukatı icra memuruyla birlikte C.D.’nin ayakkabı imalathanesine giderek haciz işlemini gerçekleştirmek istedi. C.D. şehir dışında olduğu için bir kaç günlüğüne dayısına bıraktığı Cane Corso cinsi köpeği Duman da iş yerindeydi. Alacaklı taraf avukatı Fatih Dönmez köpeği haczetmek istedi. Ancak işyeri sahibi köpeği almalarına izin vermedi. Ertesi gün tekrar işyerine giderek Yargıtay kararını örnek gösteren avukat köpekle ilgili haciz tutanağı tuttu. Avukat Dönmez, İcra Müdürlüğü’ne giderek Duman’ın bir veteriner tarafından değerinin tespit edilerek satılmasını talep etti. Ancak sahipleri Duman’ı başka bir yere götürünce gelen veteriner değer tespiti yapamadı.

C.D.’nin avukatı Cihan Cem Sakarya hacizlere kanuna aykırı oldukları gerekçesiyle itiraz etti. İstanbul 36’ncı İcra Dairesi, 14’üncü İcra Dairesi ve 4’üncü İcra Dairesi kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle köpek üzerindeki haczin kaldırılmasına karar verdi. İstanbul 4’üncü İcra Dairesi verdiği kararda 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 5’inci maddesinin 5’inci fıkrası ile ‘ticari amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemezler’ hükmü gereğince haczedilemeyeceğini belirterek köpek üzerindeki haczin kaldırılmasına hükmetti. Kanunen hiç bir evcil hayvanın haczedilemeyeceğini belirten Avukat Cihan Cem Sakarya şunları söyledi:

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan’dan Kayseri’ye teşekkür ziyareti
Erdoğan’dan Kayseri’ye teşekkür ziyareti
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Münbiç’te sadece etiket değişiyor'
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Münbiç’te sadece etiket...