Haftasonu nasıl yazılır? Hafta sonu TDK’ya göre bitişik mi...

Haftasonu nasıl yazılır? Hafta sonu TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

Günlük yaşam içerisinde sıkça kullanılan hafta sonu kelimesi yanlış kullanılabiliyor. Vatandaşlar kelimenin doğru yazılışı için internette araştırma yapıyor. Peki,hafta sonu kelimesinin TDK’ya göre yazılışı nasıldır? Hafta sonu TDK’ya göre bitişik mi a...

13 Ocak 2020 - 18:31

Farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan kelimenin doğru yazılışını örneklerle beraber anlamak daha uygun olabilir. Doğru bilinmediği için karıştırılan hafta sonu kelimesinin yazılışını öğrenerek değişik yerlerde kullanabilirsiniz.

Hafta Sonu Nasıl Yazılır?

Pek çok insan haftasonu mu yoksa hafta sonu mu diye merak ederek bu konu hakkında araştırma yapıyor. TDK’ya göre eğer bitişik yazılırsa her iki kelime anlamını yitirerek başka bir anlam kazanıyor. Eğer bitişik yazıldığı takdirde kelimelerin anlamları cümle içerisinde değişkenlik göstermiyorsa ayrı yazılır.

Hafta Sonu TDK'ya Göre Bitişik mi, Ayrı mı Yazılır?

TDK’ya göre bu kelimelerin doğru yazılışı, ‘’Hafta Sonu’ olarak öne çıkıyor. Cümle içerisinde bu şekilde yazılması gereken kelime, böylece anlamı yitirmeden cümle içerisinde gerekli belirtiyi sağlamaktadır. Bu konuda ele alınacak belli başlı bazı cümleler ile beraber kelimenin anlamını daha iyi öğrenmek mümkün.

‘’Bu hafta sonu sinemaya gitmek istiyoruz’’

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
Herkese davet gitti İYİ Parti unutuldu
Herkese davet gitti İYİ Parti unutuldu