Hoşçakal nasıl yazılır? Hoşça kal TDK’ya göre bitişik mi...

Hoşçakal nasıl yazılır? Hoşça kal TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

Doğru yazımı en çok merak edilen kelimelerden biri de hoşça kal. Kelimenin bitişik mi ayrı mı yazıldığı ve TDK’ya göre doğru şeklinin nasıl olduğu vatandaşlarca merak ediliyor. Peki, Hoşçakal nasıl yazılır? Hoşça kal TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazı...

13 Ocak 2020 - 18:31

Yeri geldiğinde iyi dilek, yeri geldiğinde veda sözü olarak kullanılan hoşça kal kelimesi merak edilen bir konudur. Konunun merak edilen kısmıysa bitişik mi, ayrı mı yazıldığıdır. Tamamı ile Türkçe Sözlük kaynaklarından yararlanılarak elde edilen bilgilerde hoşçakal nasıl yazılır sorusu cevabıyla yazıda yer almaktadır.

Bitişik Okunan Hoşçakal, Hoşça Kal Mıdır?

Kelimenin doğru yazımı ''hoşça kal'' olarak TDK Sözlüğünde yer almaktadır. TDK'da yer almasıyla doğru olan yazımın, ayrı olduğu bütün kaynaklarca kabul edilir.

Tek okunuşta bitişik şekilde kulağa hitabeden kelimenin doğru yazımı ''Hoşça kal'' olmaktadır. Ayrı yazımı doğru kabul edildiğinde ise veda sözü olarak anlamını yitirdiği düşünülebilir, sebebiyse kelimenin ''hoşça 'hoşluk kısmı' '' ön planda yer almaktadır. Ancak hoşça kal da denilerek veda sözü anlamını yitirmez. Sözlük kaynaklarında hoşça kal kelimesinin bir veda sözü olduğuna yönelik bilgi yer almaz. Ancak toplumun genelinde veda sözü olarak da kullanılması, kullanımının bulunduğunu gösterir.

Ayrıca hoşça kal sözünün veda sözüyle bağdaştırılmasında ki bir sebep de hoşça kal sözünün elveda kelimesiyle karıştırılmasından kaynaklıdır. Kimi zaman aynı anlamı ifade ettiği sanıldığından veda sözü olarak da düşünülür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
Herkese davet gitti İYİ Parti unutuldu
Herkese davet gitti İYİ Parti unutuldu