Hoşgeldin nasıl yazılır? Hoş geldin TDK’ya göre bitişim mi...

Hoşgeldin nasıl yazılır? Hoş geldin TDK’ya göre bitişim mi ayrı mı yazılır?

Hoş geldin günlük hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer alıyor. Peki, yazım dilinde hoş geldin birleşik mi yoksa ayrı olarak mı yazılır tartışma konusu olabiliyor. Bu konuda birinci ağız olan TDK doğru kullanım hakkında ne diyor?

13 Ocak 2020 - 18:31

En sık yapılan yazım hatalarından biri hoş geldin kelime grubunun yazımında ortaya çıkar. Hoş geldin kelimesinde yapılan hata fonetik olarak kolay okunmasından kaynaklanır. Birçok insan bu kelime grubunun doğru şekilde yazımını bilmez. Hoşgeldin kelimesinin doğru yazılışı nasıldır?

Hoşgeldin Nasıl Yazılır?

Holgeldin kelimesinin doğru yazımı hoş geldin şeklindedir. Ş ile g harflerinin arasına bir karakter boşluk konulmalıdır. İki farklı kelimenin bitişik yazılabilmesi için birleştiğinde farklı bir anlam ifade etmesi gerekir.

Örneğin; hanım ve eli kelimelerinin kendi başlarına bir anlamı vardır. Hanımeli kelimesi ise bir bitkinin adıdır. Hanım ve el kelimelerinden farklı bir anlam taşır. Ancak hoş ve gelmek kelimeleri birleştiğinde farklı bir anlam çıkmaz. Bu nedenle bu kelime grubu yazılırken iki kelimenin arasına boşluk konulur. Hoşgeldin nasıl yazılır sorusu ve sıklıkla yanlış yazılan kelimelerin yazımı değerlendirilirken bu kurala dikkat edilmelidir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
Herkese davet gitti İYİ Parti unutuldu
Herkese davet gitti İYİ Parti unutuldu