İstanbul’da yarın (pazartesi) okullar tatil mi?

İstanbul'da yarın (pazartesi) okullar tatil mi?

İstanbul'da yarın (pazartesi) okullar tatil mi?

08 Ocak 2017 - 14:17

'İstanbul'da yarın okullar tatil mi?' sorusu henüz yanıtını bulmuş değil. İstanbul'da cuma günü başlayan kar yağışı aralıklarla devam ederken öğrenci ve velilerin gözü kulağı İstanbul Valiliği'nden gelecek haberde. Valilikten henüz bir açıklama yapılmadı. Öğrenciler İstanbul Valisi Vasip Şahin'i sosyal medyadan mesaj yağmuruna tuttu. İstanbul'da sabah itibariyle kar kalınlığı Çatalca'da 110, Arnavutköy'de 60-65, Büyükçekmece ve Sultangazi'de 55-60, Uğur Mumcu, Bahçelievler, Küçükçekmece'de 25, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş ile Bakırköy'de 15-18 santimetre olarak ölçüldü.

İstanbul'da cuma günü başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. 'İstanbul'da okullar tatil mi?' öğrenciler ve veliler büyük bir merakla bu sorunun cevabını merak ediyor. Ara sokaklarda buzlanma ve kar nedeniyle sürücülerin sıkıntı yaşadığı görülüyor. Öğrenci ve velilerin merakla beklediği 'İstanbul'da yarın okullar tatil mi?' sorusu ise henüz yanıt bulmuş değil. Gözler valilikten yapılacak son dakika açıklamasında...

Kar yağışının İstanbul'da aralıklarla çarşamba gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Çarşamba ve perşembe günler ise karla karışık yağmur görüleceği tahmin ediliyor. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ'da da kar yağışı cuma gününe kadar devam edecek.

THY seferleri iptal

Olumsuz hava şartları uçak seferlerini de olumsuz etkiliyor. THY, Atatürk Havalimanı'ndan bugün saat 17.00' ye kadar yapacağı iç hat seferlerinin tamamını iptal etti.

Türk Hava Yolları (THY), Atatürk Havalimanı’ndan 628, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 5 olmak üzere iç ve dış hatlarda toplam 633 seferini iptal etti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekiplerinin gece ve sabah saatlerinde yaptığı apron ve pist temizleme çalışmalarının ardından seferler gecikmeli olarak gerçekleştirilmeye başlandı.

Buz sarkıtları tehlike oluşturuyor

Köprü altlarında oluşan buz sarkıtları tehlike oluştururken Büyükşehir Belediyesi, sürücüleri elektronik tabelalara yazılan yazılarla uyardı Anadolu yakasında hava sıcaklığı -5 dereceye kadar düştü.

Okullar tatil olur mu?

İstanbul'da öğrenciler ise 'Yarın İstanbul'da okullar tatil olacak mı?' sorusunun yanıtını arıyor. Bu konuyla ilgili valilikten henüz açıklama yok. Afet Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu dün şunları söylemişti: "Kar yağışı bu geceye doğru İstanbul'da etkisini kaybedecek, yarın (bugün) tekrar hafif artış var, fakat doğuya çekilmesi ve havanın açmasıyla yerdeki kar buza dönüşecek. Problem ara sokaklarda. İlçe belediyeleri üzerine düşeni yapıp kendi yollarını temizlemeli. Herkesin büyükşehir belediyesinin arkasına sığınmaması gerekiyor. Normalde tatil olmaması lazım ama herkes üzerine düşeni yapmazsa okullar tatil edilebilir, tabii karar yetkili mercilerde."

Çatalca'da 110 cm ölçüldü

İstanbul'da bu sabah 08.00 itibarıyla kar kalınlığı, Çatalca Subaşı mevkinde 110, Arnavutköy'de 60-65, Büyükçekmece ve Sultangazi'de 55-60, Başakşehir, Esenyurt, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa'da 45-50, Ağva-Teke, Beykoz, Sarıyer ile Zekeriyaköy'de 40, Alemdağ, Ömerli, Alibeyköy, Kağıthane, Maslak'da 30-35, Uğur Mumcu, Bahçelievler, Küçükçekmece'de 25, Çekmeköy, Ümraniye ve Sancaktepe'de 20, Ataşehir, Maltepe, Kadıköy, Üsküdar, Şile, Beşiktaş ile Bakırköy'de 15-18, Pendik, Kartal ve Tuzla'da da 10 santimetre olarak ölçüldü. Kar yağışı Anadolu Yakasında etkili olmak üzere kent genelinde aralıklarla devam ediyor.

 

Twıtter'dan Vasip Şahin'e mesaj yağıyor

Ara sokaklardaki kar ve buzlanmanın devam ettiği İstanbul'da tatil isteyen öğrenciler İstanbul Valisi Vasip Şahin'i sosyal medyadan mesaj yağmuruna tuttu! İşte Vasip Şahin'e gönderilen Twitter mesajları:

İrem Polat @irempltirem @vasipsahin Vasip Bey bugün tatil yapmanın tam sırası..

emrcaydn @emrcaydn @vasipsahin et artık okulu tatil hala kar yağıyor caddeler açık sadece geri kalan yollar felç lütfen tatil yap...

Münevver @Mnevver3442

@vasipsahin 9 ocak tatil olsun zaten çok soğuk ve 40cm

İlknur @Leedng8

Dün 7 saat elektrik yoktu dersimi çalışamadım okul tatil olmalı @vasipsahin

muhammed sefa ünlü @sefau2323

@vasipsahin 9 ocak pazartesi günü okullar tatil olsun ne olur vasip şahin??????

Semih Şinoforoğlu @Semihsinofor @vasipsahin sen Vasip Şahin'sin yap bi güzellik be

Marie @Marie_FB

-4 derece yarın sabah saat 6 da hem karanlık hem çok soğuk okulları kapatın 1-2 gün!! @vasipsahin

Yağız Erdaloğlu @YagizErdaloglu

Sana sesleniyorum Vasip Şahin! Lütfen okulları tatil et tatilimizi yapmamıza izin ver bu karları 1 sene göremeyeceğiz lütfen tatil olsun.

naz derin @NazDerin999

@vasipsahin lütfen okul tatili bizim burada yani istanbulda kar 40cm ye ulaştı hava kireç gibi soğuk

en az 1 saat yol gidiyorum lütfen İstanbul a kartatili verin.

Furkan Koç @FurkanK79959732

@vasipsahin Sayın Saygı değer valim lütfen yarın okulları tatil et, edersen bütün öğrenciler sana hayır duası ederiz.

kimmyonn @kimmyonnn @vasipsahin

yine yoğun kar yağışı başladı sayın valimiz; yarın okullar tatil olsun. Zaten çocuklar karanlıkta gidiyor okula! Tatil istiyoruz.

5 günlik hava tahmini


Doğu donuyor... Meteoroloji uyardı

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 21 dereceyle Ardahan ve Kars'ta ölçüldü. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu, Erzincan çevrelerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar gece saatlerinden itibaren yoğun kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı, yer yer sis ve pus bekleniyor. Bölgede gece en düşük hava sıcaklıkları Erzincan'da 3, sıfırın altında olmak üzere Ardahan ve Kars'ta 21, Ağrı'da 14, Iğdır'da 12, Tunceli'de 5 ve Erzurum'da 4 derece olarak ölçüldü.
Gün içinde en yüksek hava sıcaklıklarının ise Erzincan'da 7, Erzurum ve Tunceli'de 3, sıfırın altında olmak üzere Ağrı ve Kars'ta 3, Iğdır'da 5, Ardahan'da 7 derece olması bekleniyor.
Kar kalınlıkları Ağrı'da 51, Erzurum'da 25, Kars ve Ardahan'da 18, Tunceli'de 12 ve Iğdır'da 10 santimetre olarak ölçüldü.
Yetkililer, vatandaşların bölgede oluşabilecek buzlanma ve don olayı ile sise karşı dikkatli olmasını istedi.

Trakya'da yağışlar devam edecek

Trakya'da dünden bu yana etkili olan kar yağışının cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminine göre, soğuk hava sisteminin sağanağı kara dönüştürmesi sonrası yaşamı olumsuz etkileyen kar yağışı, bölge genelinde hava sıcaklıklarını eksi değerlere düşürdü. Gündüz ve gece sıfırın altında seyreden sıcaklıkların neden olduğu buzlanmalar sebebiyle ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor. Kar yağışının bölge genelinde cuma gününe kadar devam edeceği tahmin ediliyor.Trakya genelinde ulaşıma kapanan 152 köy yolunun açılması için çalışmalar sürdürülüyor. İstanbul yönlü trafik ile kentlere bağlı ilçeler arasında ulaşımda bir sıkıntı yaşanmıyor.

Edirne

Edirne'de dünden bu yana aralıklarla devam eden kar yağışı, zaman zaman şiddetini artırıyor. Kar yağışı nedeniyle Edirne ve ilçelerine bağlı 47 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Karayolları ekipleri, ana arterler ile uluslararası ulaşımın yapıldığı Kapıkule ve Pazarkule sınır kapılarındaki yollarda kar küreme ve tuzlama yapıyor. Kent merkezinde de belediye ekipleri trafiğin yoğun olduğu caddelerde çalışma yürütüyor. Gürkan, kış lastiği olmayan Edirnelilerin toplu taşıma araçlarını kullanmasını istedi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 7 derece ölçüldüğü kentte, kar yağışının gece yarısı etkisini artıracağı tahmin ediliyor.

Kırklareli

Kırklareli kent merkezinde aralıklarla duran kar yağışı, kuzey ilçelerde ise tipi şeklinde etkili oluyor. Kofçaz ve Demirköy ilçelerinin yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 1 metreye yaklaştı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 8 derece ölçüldüğü kent merkezinde hissedilen sıcaklık ise sıfırın altında 19 derece oldu. Karayolları ve Özel İdare Genel Sekreterliği ekipleri, kapalı olan 105 köyün yolunun trafiğe açılması için çalışma yürütüyor.

Tekirdağ

Tekirdağ ve ilçelerinde, yoğun kar yağışı ve tipi etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı ve buzlanma yüzünden yolda kalan araçlar nedeniyle ulaşıma kapanan TEM otoyolunun Çerkezköy mevkisi, karayolları ve belediye ekiplerinin çalışmaları sonucu ulaşıma açıldı. Hayrabolu ilçesinde etkili olan kar yağışı dolayısıyla ulaşım sorunu yaşayan diyaliz hastaları, belediye ekiplerince hastaneye götürüldü. Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle evlerinde mahsur kalan 4 diyaliz hastasını hastaneye ulaştırdıklarını söyledi.Yoğun kar yağışı ve tipi sebebiyle il genelindeki birçok mahallede çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar, günlük işlerini yapmakta güçlük çekiyor.

Bursa

Kar yağışının etkili olduğu Bursa'da ise Karayolları, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediye ekiplerinin çalışmaları sonucu Bursa-İzmir karayolu, yaklaşık 15 saat sonra trafiğe açıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP’de kurultay tarih Eylül’de belli oluyor
CHP’de kurultay tarih Eylül’de belli oluyor
Kılıçdaroğlu’ndan bir kayyum açıklaması daha: Sokağa çıkmak, protesto etmek gibi durumları doğru bulmuyoruz
Kılıçdaroğlu’ndan bir kayyum açıklaması daha: Sokağa...