KARTAL BELEDİYESİ’NDEN KADIN PERSONELE 8 MART YEMEĞİ

KARTAL BELEDİYESİ’NDEN KADIN PERSONELE 8 MART YEMEĞİ

Kartal Belediyesi tarafından her sene 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde düzenlenen yemekte, kadın personel bir araya geldi.

13 Mart 2018 - 17:27

Kartal Belediyesi Büyükada Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen yemeğe; Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Av. Perihan Sevim, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri ve çok sayıda kadın personel katıldı. Kadınlar, kendileri için düzenlenen gecede doyasıya eğlendi.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirilen organizasyonda konuşma yapan Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt, kadın personelin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak emekçi kadınlar adına konuşmasını yapmak üzere Kartal Belediye Meclis Üyesi Av. Perihan Sevim’i sahneye davet etti.

 

“Cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak için kendimizi ve çocuklarımızı eğiteceğiz”

 

Konuşmasını yapmak üzere mikrofonu alan Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Av. Perihan Sevim. “Hepinizi saygı ile selamlıyorum. Bugün burada bir kadının konuşması doğru olurdu, dolayısıyla sevgili Başkanıma da düşüncesinden dolayı teşekkür ediyorum. Sevgili kadınlar, biz Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir anlamda anma yaparken bir anlamda da kutlama yapıyoruz. Bugünü burada kutlayacağız; ancak anmayı gerçekleştirmememiz eksiklik olur. 1800’lü yıllarda Amerika’nın New York kentinde dokuma fabrikasında insanlık dışı koşullarda günde 16 saat çalışan; fakat bu ağır çalışmanın karşılığında çok az ücret alan kadınlar, -biz bu koşullarda artık devam etmek istemiyoruz- diyor ve grev kararı alıyorlar. Polis baskını sonucu kadınlar fabrikaya kilitleniyorlar. Fabrikaya kilitlenen 129 kadın, çıkarılan şüpheli bir yangın sonucunda hayatını kaybediyor. Kadın hakları mücadelesi, tarihte böyle acı bir olayla başlıyor. Bizler dünya kadınları olarak o tarihten sonra bu konumdayız. Onun için tarihte birçok bedel ödemiş, hayatını kaybetmiş olan kadınları saygı ile anıyoruz. Bu durum dünya genelinde olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu’nda da böyleydi. O dönemlerde kadının adı yoktu, nüfus sayımında bile kadın sayılmıyordu. Türk kadınının en büyük şansı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da yakmış olduğu o kurtuluş meşalesi, devamında da modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması… Ardından Atatürk devrimleri… 1924 Tevhid-i Tedrisat Kanunu, 1926 Medeni Kanun, devamında İş Kanunları, 1930’da yerel seçimlere katılma hakkı ve 1934’te milletvekili seçilme hakkını yasayla elde ediyoruz. O tarihteki kadınları bir düşünün, erkekle yan yana yürüyerek iş hayatına girmiş… Bugün adeta Cumhuriyet ile kazanılmış haklarımız, ellerimizden alınmaya çalışılıyor. Şu anda kadını eve tıkmaya çalışan bir zihniyet hakim. Kadına şiddetin % 1400 artığı bir dönemden geçiyoruz. Bizim bedeller ödenerek aldığımız bu hakları korumamız onlara sahip çıkmamız lazım. Kendimizi eğitmemiz, siyaset sahnesinde, sosyal hayatta, ekonomik yaşamda, üretim ilişkisinde var olmalıyız ki hak ettiğimiz yere gelelim. Bunun için hepimize görevler düşüyor. Kendimizi ve çocuklarımızı eğiteceğiz. Erkek çocuklarımıza kadının değerini ve haklarını anlatacağız, kızlarımızı erkeklerle eşit bir şekilde yetiştirip onlardan özgür bireyler yaratacağız. Tüm bunları yapacağız ki bugün kadını aşağılayan, küçümseyen cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıralım. Bunu sağlamak bizim elimizde. İyi ki buradasınız. Kartal Belediyesi’nin mensubu olmaktan. Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz ile çalışmaktan onur duyuyorum.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Golan’a imza, Gazze’ye bomba
Golan’a imza, Gazze’ye bomba
Bakan Varank: 'Yatırım Adası 25 bin vatandaşımıza iş oluşturabilecek'
Bakan Varank: 'Yatırım Adası 25 bin vatandaşımıza iş...