KAYI İŞÇİLERİNE MÜJDELİ HABER

KAYI İŞÇİLERİNE MÜJDELİ HABER

Eylemlerine 12 gündür devam eden Kayı İnşaat'ı işçileri bugün 2 yıldır ödenmeyen maaşlarını alabilmek için, Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz'la bağlantılı olan Enprotek Enerji şirketinin önünde eylem yaptı. Kayı işçilerinin alacakları dün Mecliste gündeme gelmişti, bugün ise yapılan eylemde Dışişleri Bakanlığı'nın konuyu takip ettiği açıklandı.

27 Ocak 2021 - 15:25

 Dün Meclis Dışişleri Komisyonunda konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'dan Cezayir’de mağdur edilen Kayı inşaat  çalışanlarının haklarının alınması için sorumluluk almaya davet etmişti. Kayı inşaat şirketinin Pakistan ve Vietnamlı işçileri de mağdur ettiğini ancak bu ülkelerin hükûmetlerinin devreye girerek işçilerin haklarını aldıklarını vurgulayan Kemalbay, Bakan Yardımcısı Kıran’dan Kayı İnşaat işçilerinin sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesini istemişti.

MÜJDELİ HABER GELDİ

 Konuyu takip ettiğini açıklayan Dışişleri Bakanlığı; "Sayın Kemalbay’ın Cezayir Kayı İnşaat bağlamında bir sorusu oldu. Uzun süredir gündemimizde yer alan bir konu. Son dönemde Kayı İnşaatta çalışmış işçilerimizin de şirketin merkezinin önünde yaptığı eylemler söz konusu. Esasen uzun süredir burada işçilerimizin alacaklarının kendilerine temin edilmesi konusunda biz devlet olarak Sayın Kemalbay’ın bahsettiği o her türlü girişimi en üst düzeyde Sayın Bakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getirdi Cezayir makamları nezdinde. Burada tabii, Kayı İnşaatın Sayın Kemalbay’ın da bahsettiği gibi ticari olarak içinde bulunduğu durumu bahane göstermesi kabul edilemez. Son eylemler çerçevesinde ben de bizzat işçi temsilcileriyle görüştüm, firma sahipleriyle görüştüm. Son olarak yine bu konuda firma sahibinin beyanlarından anladığımız kadarıyla Gaziantep’te şehir hastanesindeki hisselerini satmak suretiyle işçilerin borçlarını ödeyeceği yönünde bir taahhüdü oldu. Bu taahhüdünün de takipçisiyiz. İşçilerimizin haklarının dünyanın neresinde olursa olsun… Tabii ki biz buna bir işçi işveren ilişkisi olarak bakıp işçilerimizin bu sorunlarını göz ardı edemeyiz. Devlet olarak işçilerimizin haklarının ve alacaklarının takipçisiyiz. Bu konuda gerek firma üzerinde… Tabii, firmanın Cezayir makamlarıyla da birtakım vergi bağlamında sorunları söz konusu bunları da bahane göstermeksizin işçilerimizin alacaklarının bir an evvel temin edilmesi konusunda devlet olarak en üst düzeyde gerekli girişimleri yapmaya devam ediyoruz. Bu konuyu da özellikle Komisyonumuzla paylaşmakta fayda görüyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Grev'deki Maltepe Belediyesi İşçilerine Saldırı
Grev'deki Maltepe Belediyesi İşçilerine Saldırı
MALTEPE'DE VATANDAŞ İSYANDA
MALTEPE'DE VATANDAŞ İSYANDA