Kediler depresyonda olan sahibini ısırıyor

Kediler depresyonda olan sahibini ısırıyor

07 Mart 2018 - 08:56

ABD Michigan Üniversitesi‘nin çalışmasıyla, kedi ısırığı ile depresyon arasında ayrılmaz bir ilişki olduğu ortaya çıktı.

• Araştırmacılar bunun sebebini 3 şekilde açıklıyor:

Teori 1: Sevgi ihtiyacı

• Depresif kişilerin kedilere olan eğilimi daha fazladır. Bu diğer teoriler arasında en sıkı ve en sezgisel olanı. Arkadaş veya aile eksikliği, insanlara olan güvensizlik nedeniyle kedilerde koşulsuz sevgi ihtiyacını giderme ve bu boşluğu tatmin etme. Yoğun stres yaşadıklarından evcil hayvan beslemeleri kullandıkları bir takım antidepresan ve antihipertansif ilaçlardan kas basınçlarını normalize etmede daha etkili olduğu.

Teori 2: Kedi ısırığı

• Kediler sahiplerinin depresyonda olduğunu onların negatif beden dilinden hissedebilir. Sahiplerinin zihin durumları veya onların duyarlılık seviyelerindeki değişmeler sebebiyle de ısırabilir. Örneğin, depresif bireylerin genellikle depresyonda olmayan bireylere göre daha az göz teması yaptıkları bilinmektedir. Sahiplerinin duygu durumlarını okumada kedilerin; köpekler, atlar ve domuzlar kadar üstün yetenekleri vardır. Bilhassa kediler, iyi odaklanmış bakışlara ve işaret parmağına karşı reaksiyon gösterirler. Yapılan başka bir çalışmada araştırmacılar, kedilerin öznenin hareketlerine bağlı olarak davranışlarını değiştirdiklerini saptamışlardır.

Teori 3: Parazitler

• Kedilerin ve kedigillerin taşıdığı bir parazit buna yol açıyor. Bu ise ısırılan kişinin şiddete hatta intihara sürüklenmesine sebebiyet veriyor.
Bu parazitin adı Toxoplasma gondii. Tehlikeli olan yön ise bu asalağı en uzun süre barındırma kapasitesine sahip tek hayvan kedi. Isırma ve dışkı yoluyla enfekte oluyor. Parazitler bozulmaya yüz tutmuş yiyecek ve içeceklerin üzerinde tıpkı kedide olduğu gibi bir ara konak olarak barınırlar. Hücre içinde yaşayan bu parazit, kaslarda ve merkezi sinir sisteminde ürer, konakladığı yerde aylarca, yıllarca hatta o canlının ölümüne kadar canlı kalabilir.

• İnsanlarda daha çok grip benzeri semptomlarla ortaya çıkar veya hiç bir belirti göstermez. Genellikle baş ve boyundaki lenf bezleri şişer, halsizlik, kızartılı deri dökülmesi, kas ağrısı, baş ağrısı, ateş, sinirsel bulgular ve bulanık görme, şizofreni, obsesif kompulsif bozukluklar gibi bir dizi belirtiler gösterebilir. Anneden fetusa geçebilir zaten sırf bu yüzden gebe kadınlara kedilerin çöp kutularına kesinlikle dokunmamaları tavsiye ediliyor.

Sonuç 

• Kedi ısırması ve depresyon birtakım verilere göre birbirlerine bağlantılıdır. Milyonlarca başka veri dışında, kedi ısırması neticesinde hastaneye tedaviye gelenlerin yüzde 41’i hayatlarının bir noktasında depresyon tedavisi görmüş.

• Ayrıca kediler tarafından ısırılan insanların yüzde 86’sında elektriklenme vakası görüldü ve depresyon tanısı konuldu.

• Bununla birlikte şayet kedi tarafından ısırılmış bir kadınsanız hayatınızın bir döneminde yüzde 50 ihtimalle depresyon tanısı konulacaktır.

Kaynak: Ntv

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
Herkese davet gitti İYİ Parti unutuldu
Herkese davet gitti İYİ Parti unutuldu