Malcolm X suikastı dosyası 55 yıl sonra raftan iniyor! Belgesel...

Malcolm X suikastı dosyası 55 yıl sonra raftan iniyor! Belgesel harekete geçirdi

Malcolm X suikastı ile ilgili bir belgesel 55 yıl önceki dava dosyasını yeniden açtı. Manhattan Bölge Savcılığı, yeni bilgilerin ortaya çıktığı gerekçesiyle 21 Şubat 1965'te New York'ta kalabalığa hitap ederken öldürülen Malcolm X dosyasının yeniden açılacağını duyurdu.

13 Şubat 2020 - 11:20

Netflix'te yayınlanan 'Malcolm X'i kim öldürdü?' belgesel, 55 yıl önce kapanan dosyanın yeniden açılmasını sağladı.

Belgeselde, tarihçi Abdurrahman Muhammed, suikast ile ilgili doğru kişilerin yakalanıp yakalanmadığının soru işaretleri taşıdığını belirtiyor.

 


Bunun üzerine Manhattan Bölge Savcılığı, belgeselin ardından daha önce bulamadıkları yeni bilgilerin ortaya çıktığını belirterek suikast dosyasının yeniden açılacağını duyurdu.Savcılık, haksız yere mahkum edilen kişileri temize çıkarmayı hedefleyen ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan Innocence Project (Masumiyet Projesi) ile birlikte çalışılacağını duyurdu.

MALCOLM X SUİKASTI

Malcom X'in, eşi Betty ve 4 kızı ile yaşadığı New York'un East Elmhost mahallesindeki evi, 15 Şubat 1965'te bombalandı, şans eseri kimse yara almadı.Malcolm X, bu olaydan 6 gün sonra 21 Şubat 1965'te Harlem'deki Audubon Balo Salonu'nda bir konuşma yaptığı sırada yanına yaklaşan 3 kişinin silahından çıkan 15 kurşunun hedefi oldu. Hastaneye kaldırılan Malcolm X kurtarılamadı ve 49 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Suikasttan bir yıl sonra Mucahid Abdul Halim, Muhammed Abdul Aziz ve Halil İslam adlı 3 kişi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Abdul Halim suikastta rol oynadığını kabul etti ancak Aziz ve İslam'ın masum olduğunu söyledi. Aziz ve İslam da yıllarca masum olduklarını savundu.

 

 

Kaynak: CNN TÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sinop'ta bulundu! Dünyanın gözü burada...
Sinop'ta bulundu! Dünyanın gözü burada...
Tuz Gölü'ne akan kanalizasyon, Meclis gündeminde
Tuz Gölü'ne akan kanalizasyon, Meclis gündeminde