Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’tan Grev Açıklaması

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'tan Grev Açıklaması

Maltepe Belediyesi'nden 1588 işçinin greve çıkması ardından konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, " Yetkili sendika ile devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimizde anlaşma sağlanamamıştır. Bu süreçte yaşanabilecek aksaklıklar için anlayışınıza sığınıyoruz" dedi.

23 Şubat 2021 - 10:29 - Güncelleme: 23 Şubat 2021 - 11:22

Maltepe Belediyesi ile Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Anadolu Yakası 2 Nolu Şube arasındaki Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler 00.01’de greve başlamıştı. İdari ve sosyal maddelerin çoğunda anlaşıldığını ancak ekonomik maddelerde anlaşılamadığını dile getirilmişti. 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç yaşanan olaylar ile ilgili sabah saatlerinde  açıklamalarda bulundu. Bu süreçte yaşanabilecek aksaklıklar için anlayışınıza sığınıyoruz diyen Kılıç; " Değerli Maltepeliler, Belediyemizde çalışan 1588 personelimizi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimiz, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile 6 aydır sürmektedir. Emekçilerimizin tüm sosyal ve idari haklarında anlaşma sağlanmış olup, maddi konularda anlaşma sağlanamamıştır. En düşük 2.800 TL alan emekçilerimizin ücretlerine ikramiyeler hariç yaklaşık %47 zam sonucunda net 4.118 TL’ye çıkarma teklifimiz sendika tarafından reddedilmiştir. Amacımız; bir yandan emekçilerimizin alın terine sahip çıkmanın yanı sıra Maltepe Halkının vergileriyle oluşan bütçemiz ile ortaya konulan hizmet kalitesinin korunmasıdır. Bundan sonra da tavrımız aynı doğrultuda olacaktır. Maltepe Belediyesi olarak yasal ve demokratik çerçevede kaldığı sürece, emekçilerimizin hak mücadelesine saygı duyduğumuzu bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Ortak bir zeminde buluşmak adına sendika yetkililerinin, ülke ve kurumumuzun mali gerçeklerine uygun koşulları göz önünde bulundurmasını temenni ediyoruz" ifadelerinde bulundu.

İŞÇİLERDEN CEVAP GELDİ

"Maltepe Belediyesi İşçileri Grevde" (@KGrevde) hesabından Twitter üzerinden açıklama yapan işçiler; " Maltepe Belediye işçileri olarak GREVDEYİZ. Belediye Başkanı böyle bir açıklama yapmış bizede cevap hakkı doğmuş oldu.Yol yemek agi bir önceki sözleşmedeki seyyanen zam dahil 3600-3700TL alan temizlik işçisine, park işçisine, taş işçisine 300 TL gibi bir rakam teklif edilmiştir. 

Bahsedilen zam 1500 çalışandan yalnızca 23 kişiyi kapsamakta, diğer işçilere yalnızca 200-300 TL arasında zam teklif edilmiştir. Kamuoyunun bilgisine. Öğlen saat 13:00’da Maltepe Belediyesi Önünde konuyla ilgili gerekli basın açıklamasını yapacağız" dedi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Grev'deki Maltepe Belediyesi İşçilerine Saldırı
Grev'deki Maltepe Belediyesi İşçilerine Saldırı
MALTEPE'DE VATANDAŞ İSYANDA
MALTEPE'DE VATANDAŞ İSYANDA