Mükellef ne demek? Mükellef nedir? Mükellef TDK kelime anlamı

Mükellef ne demek? Mükellef nedir? Mükellef TDK kelime anlamı

Mükellef kelimesi sıkça kullanılmasına rağmen kişiler tarafından anlamı bilinmemektedir. Bu nedenle araştırma sağlanan kelimelerin başında gelmektedir. Detaylı olarak ele alınan konuda mükellefin anlamlarını merak ediyorsanız işte detaylar.

13 Ocak 2020 - 18:31

Arapçadan gelen bu kelime, bir şey yapmak zorunda olan, bir şey yapmak zorunda bırakılan kişi anlamına gelir. Farklı şekillerde dört farklı anlam vardır.

İlk anlam “zorunlu kişi” ve bir şeyler yapması gereken insanlar için kullanılan terimdir.

İkinci anlam dini anlam ve "İslam dininin emirlerini yerine getirme zorunluluğu bulunan, sağlıklı ve olgun bir kişi" anlamına gelir.

Üçüncü anlam, ise finans terimidir ve kişiler için kullanılır. Vergi mevzuatına uygun olarak vergi ödemekle yükümlü ve vergi borcu ödemek zorunda olan kişi olarak hukuk terimlerinde yer alır.

Dördüncü anlam tamamen, dikkatlice hazırlanmış, tamamen hazırlanmış şeklindedir ve bir sıfat olarak kullanılır.

Mükellef Nedir?

(Vergi Mükellefi) Kanun uyarınca vergi yaratan bir olay durumunda, bu vergiden sorumlu kişiler veya tüzel kişiler, örneğin vergilendirilebilir gelir alan kişidir. Benzer şekilde, kurumsal vergi mükellefleri gelir getiren işletmelerdir. Her zaman aynı kişi (şahsen) vergi mükellefine ve verginin kendisine ödeme yapar. Örneğin, memur maaşlarından mahsup edilen gelir vergisi mükellefi memur iken, işveren maaş vergisini memur maaşını azaltan ve ödeyen kişidir.

Mükellef TDK Kelime Anlamı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
Muharrem İnce: Çıkacak yeni bir hareket bölen bir hareket olmaz
İZMİR ÇEŞME 'DEKİ BEACH CLUB 'TE DÜNYACA ÜNLÜ BAYAN MANKENE DAYAK!'
İZMİR ÇEŞME 'DEKİ BEACH CLUB 'TE DÜNYACA ÜNLÜ BAYAN MANKENE...