Müttefiklikle bağdaşmıyor

Müttefiklikle bağdaşmıyor

ABD ve Türkiye arasındaki S-400 krizi sürerken Pentagon, Arizona’daki hava üssünde Türk pilotlara F-35 eğitimlerinin durdurulduğunu açıkladı. ABD Temsilciler Meclisi ise hukuki geçerliliği olmayan yasa tasarısını onaylayarak Türkiye’ye ‘Ya F-35 ya S-40...

12 Haziran 2019 - 09:15

TÜRKİYE’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına karşı çıkan ABD, 6 Haziran’da Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, “S-400 satın almaktan vazgeçmezse Türkiye’nin F-35 projesinde yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini” içeren mektup göndermesinin ardından, iki yeni hamle yaptı.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un sözcüsü Mike Andrews, Reuters’a, Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde bulunan Türk pilotlarının eğitimlerinin durdurulduğunu açıkladı. Andrews, “Türkiye’nin politikasında değişiklik olmadığı sürece, F-35 programına katılımının kademeli olarak sonlandırılması için Türk müttefiklerimizle yakından çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ABD’DE 42 TSK PERSONELİ

ABD’de halen altısı pilot, 36’sı da teknik personel olmak üzere F-35 eğitimi alan 42 TSK mensubu bulunuyor. Pilotlardan dördü pilot, ikisi ise eğitmen pilot olarak eğitim görüyordu. Türkiye’den ilave olarak 34 TSK personeli daha F-35 eğitimi için ABD’ye gidecekti. Ancak Shanahan mektubunda yeni personelin de ABD’ye kabul edilmeyeceğini yazmıştı.

TAVSİYE NİTELİĞİNDE KARAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... Neslican Tay son yolculuğuna uğurlandı
Son dakika... Neslican Tay son yolculuğuna uğurlandı
İBB Başkanı İmamoğlu'ndan torpil açıklaması
İBB Başkanı İmamoğlu'ndan torpil açıklaması