Koronalı Günlerde Belediyeler
Nergiz SÜSLÜ

Nergiz SÜSLÜ

Koronalı Günlerde Belediyeler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bir gece öncesi, gece yarısı yaptığı açıklamada,  Türkiye'de de olma ihtimali var demesinin  akabinde yani  20 saat sonra ( 11 Mart) ilk Korona Virüs vakası görüldü açıklamasıyla, Türkiye korona virüsle karşı karşıya kaldı.


Ülkeye gelişinin öncesinde bir takım önlemlerin alındığı ifade edildi.  Açıklanan tedbirlere
olumlu-olumsuz  eleştirilerin devamı suçlama-savunma halini almaya Başladı. Çözüm önerilerinin sıralaması ardından, beğenilenlerde oldu, beğenilmeyenlerde. Genelde iktidar- muhalefet, hükümet ve belediye çalışmalarının karşı karşıya geldi, hatta karşılıklı suçlamalara varan açıklamalar oldu- olmakta.


Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, İçişleri Bakanlığı ve  Bilim Kurulu üyelerinden açıklamalar peşisıra yapılmaya başlandı.

Bu açıklamalara karşılık olarak, başta ana muhalefet partisi ve mecliste grubu olan partiler olmak üzere tüm partilerden eleştiri ve öneriler bir bir sıralandı.
Her biri ayrı ayrı değerli önerilerdi, Virüsle mücadelede. Yapılan tüm çağrılara rağmen duyarsız kalan insanlara en etkili çağrı, ön saflarda mücadele veren sağlık çalışanlarının çağrısı oldu.
Çok büyük alkış hakettiler, öylede oldu,  halk evlerinden saat 21.00 da alkışladı tüm sağlık çalışanlarını. 

Partilerde ve toplumda tüm ayrışmaları ortadan kaldıran korona virüsle mücadele ve bu mücadelede kullanılan ortak dil. 

*

#EvdeKalTürkiye, 
#EvdeKal,
#EvdeHayatVar,
#HayatEveSığar,
#BirlikteYeneceğiz, #BirlikteBaşaracağız,
#SorunKüreselMücadeleUlusal,
Hashtag (#) 'leri gibi mücadele alanlarında çok çeşitli başlıklarla sesimizi duyurduk ve ortak paydada paylaşımlarda bulunduk .

Başarılı olanlar veya başarısız olanlar bu mücadelenin sonunda elbette masaya yatırılacak, çok tartışılan coronavirüs bitmesinden hemen sonra şu anda ülkelerin en önemli sorunları halinde önünde duran ekonomi ve işsizlikle mücadele olağanüstü ağır şartlarda ve aylar, hatta belkide  yıllara yayılan mücadelenin içinde var olacak hayatlarımız. 

Ülke genelinde korona virüsle mücadele kapsamında hangi kurum ve kuruluş var ve iyi niyetle çalışıyorsa, halkın refahı ve huzurunu hedef kılarak  kim çalıştı, çalışıyorsa, görevleri olsa dahi herkesi kutlamak gerekir.


Mücadelenin en ön saflarında olan doktorlar hemşireler sağlık personeli ve sağlık çalışanlarının yanı sıra eczacısına, fırıncı, pazarcı, bakkal, market, kasap, sucu, kargo hizmeti verenlere, temizlik, altyapı, yol bakım, hizmet araçları, ilaçlama, dezenfekte, hizmetlerini  aksatmadan sürdüren belediye çalışanlarına, yine sosyal medya üzerinden halkı bilgilendiren,  kültürel ve  sanatsal yayınlarıyla moral olanlara, yine belediye olarak, çocukların kreşten uzak kaldığı günlerde eğitim ve eğlence için yayın yapanları kutlamak gerekiyor. 

 

Hükümetin yaptıkları, yapamadıkları ve yapacaklarını takip etmek ve bununla ilgili araştırma, sorgulama, takip etmek elbette önemli ancak İstanbul 'da gazete ve web TV olarak faaliyet gösteren bizlerin yerel yönetimlerin yaptıkları, yapamadıkları ve yapacaklarını takip ederek halka ulaştırmak daha doğru geliyor.

*          *          *         

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB);

Ekrem İmamoğlu, seçildiği günden bu yana, İBB meclisini yönetirken, yetkileri konusunda haykırarak isyan ederken, belediye yönetme anlayışını halkla buluştuğu her alanda ifade etmeye çalışırken, yoğun şekilde ilçeleri gezerken ve ilçe belediye başkanlarıyla birlikte ilçelerde yapılacak ortak projeleri yerinde incelerken, son olarak da sıkça sosyal medya ve televizyonlarda İstanbul’u yirmi dört saat canlı ve tarihi bir dünya şehri yapacağı iddialarıyla görüyoruz.

Koruna virüs ile ilgili cumhurbaşkanı ve hükümetten, sahra hastanelerin açılması, sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi, belediyelerin vergi kesintilerinin bu dönemde yapılmaması çağrıları yaptı. Bu ve benzeri önerileri, siyasetinin doğası gereği çokta karşılık bulmadı. Dayanışma çağrısı üzerine, vatandaşlar tarafından gönderilen nakdi yardımlar hesaplarda dondurularak kampanyalar durduruldu.

İBB’ si maske, eldiven, kolonya, dezenfekte malzemelerinin yanı sıra, gıda ve nakdi sosyal yardımlar yaptı. Halkın ortak kullanım alanlarının İlaçlanarak dezenfekte edildi.

Metro, Metro-büs, otobüslerde ve şehir hatları vapurlarındaki düzenlemelerinin yapılması, zabıta ile gıda sektöründe ve bütün ilçelerde yetkisi dâhilinde kontroller denetimler yapıldı. En hassas davranılan iki alansa, halk ekmek ve mezarlıklar müdürlükleri.

Dört günlük sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle ilçelerin büyük ölçekli sorunlarını çözmek için acil çalışma talimatı verdiği görülüyor.

*          *          *

Kartal belediyesi;

Korona virüsün ülkemizde görüldüğü ilk andan itibaren teyakkuz ilan ettiğini, sosyal medya ve iletişim kanallarının tamamını kullanarak ilan eden Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel,  kriz masası kurarak, başkan yardımcıları ve müdürlerle alınacak tedbirlerin ve acil eylem planının talimatını verdi.

Başta kartal kaymakamı Abdullah Demir olmak üzere, tüm devlet kurumlarıyla sorunsuz çalıştı, aynı hassasiyetle çalışmaya devam ediyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile büyük uyum ve anlayış içerisinde yardım dağıtımı, ilaçlama ve belediyelerin yapması gereken hizmet ve halktan gelen talepleri karşılayabilmek için var güçlerini ortaya koyuyorlar. Kartal’ın büyük ölçekli projelerinin startını verdikleri görülüyor.

İlk andan itibaren koordinasyonun başında, verdiği talimatları denetleyen ve revize eden bir belediye başkanı olarak ön saflarda çalışmaların içinde oldu.

Bir yandan bir milyon metrekarenin üzerinde yapılan ilaçlama aralıksız devam ettirilirken, riskli guruplar öncelikli olmak üzere, Kartal halkına maske, eldiven, kolonya ve dezenfektan dağıtımı yapıldı, talebe göre dağıtımlar devam ettiriliyor. Komşu kapıya gelen talepler en kısa zaman diliminde karşılanma gayreti içine girildi. Sosyal yardım alan vatandaşların ödemeleri aksatılmaksızın yapılırken, belediyenin bütün müdürlükleri özverili şekilde çalışıyor.

100. Yılında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları tüm mahallelerde Kartal Belediyesinin çeşitli organizasyonları ile şenlik havasında halk evlerinin camları ve balkonlarından katılarak saat 21.00 okunan İstiklal marşı ve müzik dinletileriyle coşkuyla kutlandı.

Görevlerini yapıyor dahi olsalar, büyük risk altında çalışan, emek sarf eden, bütün herkes bence teşekkürü fazlasıyla hak ediyor.

*          *          *

 

Tüm olumsuz koşullara rağmen,  Topluma Haber alma imkanı sunan gazeteci ve televizyoncu arkadaşlarımıza teşekkür etmek gerekir. 

Bir blok üzerinde yapılan paylaşımın, kamuoyunda yayının hemen sonrası, neredeyse ışık hızıyla yayılarak konuşulur haline gelmesi dikkatimi çekti. Bende bu konu  hakkında bir yazı kaleme alacağım…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar