KADIN !
sevilay küçükkaya

sevilay küçükkaya

Dikenli Yazılar &Kaktüs Sevilay

KADIN !

Zeki ve hayat dolu ,genç ,başarılı bir insanın bakıma muhtaç bir hale döndüğünü,yaşlanmadan çöktüğünü görebilirsiniz.Ya büyük bir kayıp yaşamış ya da umutları,beklentisi bitmiş insanlar için gidişat böyle oluyor genelde budur belki de ; ölmeden ölmek…

Geçmişten getirdiğimiz korkularımızı, endişelerimizi ,bize kötü iz bırakan olayları unutsak keşke…Aslında hep güzel anlarda olduğu gibi pozitif modumuzda kalsak hayatımız ne kadar kolaylaşırdı öyle değimli ? Başedemediğimiz korkularımız, gelecek endişelerimize dönüşüyor.İki günlük ömür desek de geçmişten gelen öğrenilmiş çaresizliklerimizi unutmaya yetmiyor aldığımız nefesler maalesef.Bunun nedeni yine kendimizi hapsettiğimiz umutsuzluklarımız.

Hepimiz iyi niyetliysek hayat nasıl kötü olabilir ? Fazla işkolik ebeveynleriz hemen hemen hepimiz çocuklarımızın gözünde hep mi hep meşgul ve asık suratlıyız .Masada oturup gözümüz internetteyken yanlışlıkla çocuğumuz top atsa bize,eşimiz çayı devirse; populer oyunların birindeki Angry Bird (kızgın kuş) gibi kabarıp,kızarabiliriz o anda.Çocuğumuzun bizimle oynamak istediğini,eşimizin bizimle sohbet etmek istediğini aklımıza bile getirmeyiz.Hızla geçen zamanda her şeyimiz en değerlimiz teknoloji olmuş çoktan…

Evet hepimizin gevşemeye ihtiyacı var. Hafif yemekler yemeye, düzgün nefes almaya, kendimizle yüzleşmeye ihtiyacımız var.Çok içten derin bir nefesle şükrederek güne başlamak,ruhumuza iyi gelecek .Çünkü var olan ve sahip olduğumuz her şeyin teşekkürünü evrene göndermeliyiz.Yaratana şükretmek ruhumuzun huzurunu sağlar .

Ne kadar yorgunum diyerek kendimizi dinliyorsak günün sonunda bu alışkanlığımızı tersine çevirerek ‘’vücudumun ve beynimin ne kadarı yorgun değil ? ’’ sorusuna çevirmeliyiz .Bardağın boş tarafına bakmak değil,dolu tarafına odaklanmak bizi olumlu etkileyecektir.

Son zamanlarda izlediğim haberlerde ,filmlerde ,magazin gündeminde hep bir gerilim, kadına şiddet ve gözyaşı ile karşılaşıyorum. Kadın ilk dayak hadisesinde ,ilk tokat yüzünde patladığında, ilk çığlığında güçlü duramadığı için artarak büyüyen yozlaşma ve değer kaybıyla karşı karşıya kalmakta malesef. Ekonomik özgürlüğü olsa da ‘’çocuklarım için katlanıyorum bu evliliğe ‘’diyen şiddet gören kadınların hiç mutlu bir hayat yaşamadığını üzülerek gözlemliyorum. Yakınarak ,yaşayacaksan eğer hayatı kendine zehir edersin.Çözüm ve çareler aramaktan vazgeçme ! KADIN !Sen güçlüsün,korkma ve kendi hayatındaki güçlü yanlarını ortaya koy .Değerini anlasınlar diye uğraşmak yerine sen kendini değerli bul ve bunu göster .O zaman her şey farklılaşır.

Mesela son zamanlarda dev bir ismin hayat hikayesinin konu alındığı meşhur film, izleyen çoğu insanı ağlattı. Dayak yediğini öğrendikten sonra filmin kadın baş kahramanı Türk toplumunun gözünde daha bir fedakar, cefakar ,aşık bir kadın olarak takdir edilse de hiç kimse dayak yemeye katlanmak zorunda değildir.Bu kişinin kendi seçimi olabilir aslında .Aşığım beni döver de ,sever de diyerek dayağa katlanabilen şiddete alışan kadınlar oldukça fazla toplumumuzda .Burada ele alınması gereken kadının da geçmişten getirdikleridir ve adamın da geçmişinin yaralı olmasıyla harmanlanan tamamen psikolojik bir hipnozdur bu aslında.

Hayatınızı başkasının vicdanına ve egosuna esir etmeden ,aklınızla kendi öz saygınlığınızla hayatınızı yaşayın.Hem de kadın bir anneyse iki kat güç bulur kendisinde .Zorluklara katlanmak yerine

çalışır,okur,gelişir,geliştirir, yenilikler yapar,olgun bir dünya ve yeni başarılar yaratır ….Doğum acılarına katlanmış bir kadın güçlüdür,anneler çok güçlüdür… Eğitim en çok da kadınlara yakışıyor!

Tüm kadınlarımıza Saygıyla …

YORUMLAR

  • 5 Yorum

Son Yazılar