NİYET !
sevilay küçükkaya

sevilay küçükkaya

Dikenli Yazılar &Kaktüs Sevilay

NİYET !

Bir insanla anlaşmaya gönlün varsa niyetinin akıbeti de pozitife gider.Bir insanı yadırgamaya niyetliysen ,onunla samimi olmaya da gönlün yok demektir.Bazı toplumun kesimlerine karşı bakış açımız da iyi niyet güdüyorsak objektif ya da empatiyle yaklaşabiliriz.Eleştirel ve ötekileştirerek baktığımız her meslek tüm o işi ircaa edenlere bakış açımızı etkiler.

Bu sadece bir örnek ama sorgulamadan geçemedim …Geçen hafta polislerin rutin trafik kontrolu esnasında durdurulan ve ehliyeti kırık denerek kabul görmediği için çılgınca bağıran ,kendinden geçen ve sinir krizi geçiren öğretmen videosunu çoğunuz görmüşsünüzdür.Bu videonun sosyal medyada yayılmasının ardından bu öğretmenin öğretmenliği sorgulanarak linç edilmesine doğru konu uzadı.Dalga geçenler,canlandırma ve taklit videoları çekenler,kınayanlar ardı ardına hafta boyunca paylaşım yaptı.İlk etapta videoyu izlediğinizde bağırmaların mantığını anlamakta güçlük çekiyoruz evet belki komik geliyor çünkü sıra dışı bir tepki izliyoruz.Empati kurup olayı anladığımızda biraz daha algılayabiliyoruz durumu. Malum olayda sürücü olarak trafikte durdurulan kişi bir üniversitede öğretim üyesidir.Gerçek hayatında sakin ,kendi halinde bilinen bir hocadır.Çok önemli bir toplantıya yetişmeye çalışırken, trafik polisi arabayı durduruyor ; ki şoförün ehliyet ve ruhsatı mevcut olmasına rağmen,maalesef sosyal medya paylaşımlarında yapılan yorumlarda , gerekse basında ,şoförün ehliyetsiz olduğu yazıldı.Trafik polisi ehliyetin köşeden kırık olduğunu ve bunu belge olarak kabul edemeyeceklerini beyan ederek arabada bir saat öğretmeni bekletiyor.Bekledikten sonra polislere,kendisinin çok önemli bir toplantısı olduğunu söylüyor,öğretmen olduğunu söylüyor fakat uzlaşma sağlanamıyor.Polisin videoya çekmeye başlaması üzerine öğretmenin ,’’benim çok sayıda öğrencim var, görüntü almayın ‘’demesine rağmen çekim devam ettiği için de sinir krizi geçiriyor.Söylendiği gibi saldırgan,agresif,dengesiz,özünde psikopat , sinir ve refleks kontrolden mahrum bir insan değilken,çeşitli söylemlerle dalga geçiliyor. Sadece anlık sinir krizi …Dalga geçenlere cevabım var ,kimsenin tabii ki avukatı değilim ama hislerim ve empatimle durumu sorgulamak istiyorum ;Sizin yetişmeniz gereken çok çok önemli toplantılarınız yok belki de….Sizin ehliyetiniz kırılmamış da olabilir…Arabada bir saat bekletilip yüklü miktarda para cezası da almamış olabilirsiniz…Sokakta deliye dönmüş bir öğretmenin sınıfta da aynı şekilde bağırdığını nerden biliyorsunuz ? Allah öğrencilerine yardım etsin diyorsunuz da öğrencilerim görmesin beni böyle diyen bir hocanın naifliğini bilmeden, onu tanımadan neden yargılıyorsunuz ? Hayvan çeşitlemesine benzetiyorsunuz belki sizin de gülme şekliniz, belki yemek yeme şekliniz,belki sinirli halleriniz,belki uyurken halleriniz de bir hayvana benzeyebilir,kendinizi dışarıdan gözlemleyebiliyor musunuz ? En azından bacaklarının arasında birayı sıkıştırıp direksiyon sallamıyor,en azından dar sokaklarda insanların üzerine araba sürmüyor,damat oldum diyerek kurdeleyle süslediği arabanın havasından nemalanıp sevinçten karşıdan gelen arabaların arasında drift atmıyor, en azından park halindeki arabalara vurup kaçmıyor , en azından kediyi ezip basıp gitmiyor, en azından maç sevincinde havaya ateş açarak magandalık yapmıyor….

Herkesin yaşayabileceği durumları bir öğretmen yaptığında hemen mesleğiyle yargılanmasına karşıyım ben. Öğretmen çocuklara örnek olmak zorunda diyorsunuz ,siz ne olmak zorundasınız peki ? Çocuklara siz de örnek olmak zorundasınız. Avukatı tarafından dolandırılan,polis tarafından saldırıya uğrayan,öğretmeni tarafından tacize maruz kalan nice utanılası örnekler var çünkü ruhumuzdaki masumiyet,nefsimizdeki tok gözlülük,bilincimizin ve de auramızın algısı bozuldu ,böyle zor bir hayat yaşıyoruz .Eğlenceli konu arıyoruz kendimize,o kadar çok dalga konusu arıyoruz ki,gülmek için en kötü esprilere bile muhtacız. Beynimizdeki loplar vücudumuza sinyali veriyor ,bu davranış senin genlerinde

yok diyor,bu sinyal kalbimize inmiyor ve biz o saçma davranışı yapıyoruz.Bir hırsız beyninde hedefindeki ‘’ yasak elmayı’’ ,alacağını almaya odaklandığında yanlış davrandığına dair sinyali alıyor, ama onu yakalanma heyecanı olarak ,kalp çarpıntısı olarak algılıyor ve eylemi gerçekleştiriyor.

Ruhsal inişlerimiz ,çıkışlarımız anlık tepkilerimiz ve göze batan hallerimizle kendi ruh eğitimimizden BİZ sorumluyuz.Öğretmen,polis,avukat ,başkası bizim hayati tavırlarımızı ,hareket yapımızı şekillendirmede örnek olsa bile yeterli olamaz …. İnsanların kusurlarıyla eğleneceğin yere ,Sen kendine,haline, hareketine sahip ol .YETER!

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Ali cevahir
  5 ay önce
  Muhteşem bir \'yazı dizisi emeğine yüreğine sağlık sevilay hnm
 • KORAY ERSEN
  5 ay önce
  Çok güzel bir yazı olmus ,tebrik ederim.
 • Tuna Yılmaz
  5 ay önce
  Yüreğinize, kaleminize sağlık. Çok güzel ifade etmişsiniz. Çok beğendim. Tebrik ederim.
 • Abdurrahim Ateş
  5 ay önce
  Öyle güzel bir konuya değinmişsiniz ki yüreğinize kaleminize sağlık. Günlerdir medyayı işgal eden ve dediğiniz gibi alay konusu o*** insanların anlamadan dinlemeden eleştirilerine malzeme o*** ve sinir krizine giren bir öğretim üyesi ile ilgili yapışmış çirkince davranışları burada öyle güzel açıklamışsınız ki çok teşekkürler gerçekten yürekten kutluyorum sizi...
 • halim sahin
  5 ay önce
  toplum olarak cok ön yargili olduk ez bitir yok et mantigi one gecti.bu yazi ve konu topluma eminim gercekleri gostermistir.
 • Faysal KURTULUŞ
  5 ay önce
  Beautiful minds inspıre others...
 • Sevilay Küçükkaya
  5 ay önce
  Kaktüs Sevilay tüm okurlarına mutlu haftalar diliyor
 • Ünzile Özaydın
  5 ay önce
  Teşekkür ederim konunun iç yüzünü bilmiyordum
 • İbrahim Orak
  5 ay önce
  Yine Her Zamanki Gibi Yazîlarınız Mükemmel Olmuş Okumaktan Büyük Bi Keyif Aldım Kaleminize Sağlık Tebrik Ediyorum Sizi BaşarızLarınızın Devamını Temenni Ediyorum

Son Yazılar