Oruç tutmak demek sadece aç kalmak demek değildir
Sibel DİNÇ

Sibel DİNÇ

Oruç tutmak demek sadece aç kalmak demek değildir

 Sevgili okurlarım bu Ramazan ayının gelişiyle hepimiz birbirimize iyi temennilerde bulunduk, sevgi, saygı, barış, birlik istedik, istedik te istedik Ve daha bu mübarek ayın 2. Gününde acı bir haberle açtık gözümüzü hayata;  “İSTANBULUN GÖBEĞİNDE BOMBA PATLADI”  şimdi söyler misiniz nereye gitti o kadar güzel temenni?

Oruç tutmak demek sadece aç kalmak demek değildir, oruç sadece midemizi değil, nefsimizi de her türlü terbiye etmemiz gereken bir eylemdir. Oruçluyken ağzımızdan çıkacak laflara, gözümüze, aklımızdan geçenlere de dikkat edilmeli. 

Söylenmesi gereken bir şey daha var ki eğer insan olunamıyor ve insan kalınamıyorsa Ramazan gelmiş, Bayram gelmiş ne anlamı ne de tadı kalır.

İnsani değerlere inancımızın ulvi yol göstericiliğini de eklemektir marifet olan.

Böylesi güzel bir ayda Kumanya dağıtmak boylu boyuna uzanan sofralar kurmak benim için her ne kadar güzel olsa da ve kulağa her ne kadar hoş gelse de bir taraftan da o kadar üzüyor.

 Bizler belli bir saat aç kalmaya dayanamazken, iftara çeşit çeşit yemekler hazırlarken,  günlerce aç kalanlar kuru ekmeğe muhtaç olanlar ne yapsın,  bu güzel sofraları,  kumanyaları normal zamanlarda da uygulasak daha güzel olmaz mı, ne yani sizce bunlar da sevap sayılmaz mı?

“Olmak ya da Olmamak işte bütün mesele bu”    William Shakespeare

Olmak; Hoşgörülü, topluma yararlı, barış ve kardeşlik içinde yaşamayı tercih edenlere…

Olmamak; İnsana, doğaya, inanca ve tüm değerlerle savaş ve düşmanlık içinde yaşamayı tercih edenlere denir sanırım.

Son Yazılar