Zordur şehir dışında üniversite okumak !...
Sibel DİNÇ

Sibel DİNÇ

Zordur şehir dışında üniversite okumak !...

 İnsanın gerçek "kendi"sini bulabilmesi için gereklidir diye düşünüyorum. Bir insan ailesinden uzaklaşınca kendi istek ve tercihlerine göre yaşamaya başlıyor. Normalde karşılaşamayacağın kadar çok insanla dolayısıyla da farklı görüşler, düşünceler, yaşamlar, müzikler, kitaplar, oyunlar ile karşılaşıyorsun. Birilerinin kızı ya da oğlu gibi değil, kendini nasıl görmek istiyorsan öyle davranıyorsun. İnsanları daha derin tanıyorsun.Gerçek dostlar ediniyorsun. Paranın hesabını yapmayı, kendi sorumluluğunu almayı öğreniyorsun. Ailenin önemini ve değerini anlıyorsun.

Olumsuz yanlarına gelirsek, bu zamana kadar düzgün bir kişilik oluşturamamış insanlar aileden uzaklaşınca bocalıyor, kötü arkadaş ve alışkanlıklar edinebiliyor. Dengesini tamamen bozup hayatını altüst ediyor maalesef.

Yaptığım açıklamalar daha çok kısa süreli ayrılıklar için. Aileden ayrı yaşamak okul- iş gibi sebepler ile bir süreliğine gerekli ve faydalıdır ama şahsen ben ömrümü ailemden uzak bir şehir ya da ülkede geçirmek istemem. Hayat çok kısa, bu ömrün iyi- kötü çoğu anlarını sevdiklerimle geçirmek tercihimdir.
Sonuç olarak: .
Zordur şehir dışında üniversite okumak. Her zorlukla sadece kendiniz başetmek zorundasınızdır. Maddi manevi her türlü zorluklarda sadece kendiniz varsınızdır. Etrafınızdaki insanların sizi kandıracağını ya da çıkarsız yanınızda olduklarını görmenizle başlar ve evin maddi manevi her türlü giderleriyle harçlığınızı ayarlamanızda hayata para yetirme olgusunu öğretir. Sonra da hayatı yavaş yavaş öğrenmeye başlarsınız,ya ailenizden gördüğünüz eğitimi unutmaz ona göre yaşarsınız ya da ne olduğunuzu unutursunuz yazık edersiniz her şeye seçim sizindir.
Bunları kaleme döken bende Yıllardır başka şehirde okuyor değilim gurbete geleli daha üç ay oldu fakat zaman o kadar hızlı geçiyor ki herşeyi erkenden öğrenebiliyoruz..
Sibel Dinç.

Son Yazılar