2020 SOSYAL MEDYA RAPORU: "Homofobik ve Transfobik Nefret...
Reklam

2020 SOSYAL MEDYA RAPORU: "Homofobik ve Transfobik Nefret Söyleminin İnternet Seyri"

Kaos GL Derneği, “Homofobik ve Transfobik Nefret Söyleminin İnternet Seyri” başlıklı 2020 Sosyal Medya Raporu’nu yayımladı

30 Ocak 2021 - 15:06 - Güncelleme: 30 Ocak 2021 - 15:19

 Kaos GL Derneği, “Homofobik ve Transfobik Nefret Söyleminin İnternet Seyri” başlıklı 2020 Sosyal Medya Raporu'nu  dijital ortamda yayımladı.

 Nefret söylemi, ayrımcı, ırkçı, cinsiyetçi, homofobik, transfobik unsurlar taşıyan ifadelerle tanımlanıyor. Bir gruba ya da o gruba üyeliği nedeniyle bir kişiye yönelik düşmanlıktan kaynaklanan ve o gruba yönelik düşmanlığı gösteren veya cesaretlendiren ifade biçimleri ile üretilen nefret söylemi, nefret suçuna  teşvik ya da eşlik edebileceği için, bu iki kavram birbiriyle bağlantılı görülüyor.

 Nefret söylemi, Kaos GL Derneğince Türkçeleştirilen, “Cinsel Yönelim veya Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılıkla Mücadele: Avrupa Konseyi Standartları” kitabında, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tavsiye kararıyla, “nefret biçimlerini yayan, teşvik eden, savunan ya da haklı gösteren her tür ifade biçimi” olarak tanımlanıyor.

Sosyal medya raporu nasıl hazırlanıyor

 Kaos GL, 2018 ve 2019 senelerinde olduğu gibi, 2020 yılı boyunca da sosyal medya ortamları ile internet yayıncılığında cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesi ile LGBTİ+ varoluşlara yönelik ayrımcı yaklaşım, homofobik ve transfobik söylem içeren haber ve gelişmelerin aylık takibini yapıyor.

 Medya çalışmaları kapsamında sosyal medya mecrasını izleyen Kaos GL, internet yayıncılığında dikkat çeken, sosyal medya ortamlarında öne çıkan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ+) odaklı homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten ve yayan haberler ile mesajların sene boyunca takibini ve irdelemesel kaydını tutuyor.

 Çalışma kapsamında homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten gazete “köşe” yazıları ile nefret söylemi üretmekle kalmayıp yayan, teşvik eden ve LGBT+ toplumun, kişikerii ve kurumları hedef gösteren, Akit yayınları da izleniyor ve kaydediliyor.

 Sosyal Medya Raporu’nun hazırlanma sürecindeki aylık izlemede, Kaos GL Derneği’nin 2020 Medya İzleme Raporu’nun kayda geçirdiği gibi, LGBTİ+ toplumunu, kişiler ile kurumlarını “ahlaksızlık”, “hastalık”, “sapkınlık”, “suç” ve “günah” olarak gösteren, yetinmeyip düşmanlaştıran homofobik ve transfobik nefret söyleminin sene boyunca sosyal medya ve internet ortamlarında da seyrettiği görüldü.

 LGBTİ+’ların hak ve eşitlik mücadelesini hedef gösteren, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını meşrulaştıran kurumsal homofobik nefret söyleminin seyri özellikle İstanbul Sözleşmesi üzerinden kamu ve siyaset temsilcilerinin doğrudan katılımıyla sene boyunca devam ederken devlet destekli kurumsal homofobik nefret dönem dönem sosyal medyada kampanyalara dönüştü.

 Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ+) odaklı homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten ve yayan haberlerin sosyal medya ve internet paylaşımları ile gene aynı ortamlardaki mesajların yıl boyunca aylık takibe alan Kaos GL, böylece sürecin irdelemesel kaydını tutmuş oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİDDETİN OLMADIĞI BİR ATAŞEHİR İÇİN...
ŞİDDETİN OLMADIĞI BİR ATAŞEHİR İÇİN...
KARTAL’DA PARKLAR VE YEŞİL DOKU HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
KARTAL’DA PARKLAR VE YEŞİL DOKU HER GEÇEN GÜN ARTIYOR