Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Koronavirüs Kaynaklı Ölüm

Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Önder Ateş, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Ölüm haberini sosyal medyadan duyuran Halkların Demokratik Partisi Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ateş püskürdü.


Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Koronavirüs Kaynaklı Ölüm

"Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu KHK'lı İngilizce öğretmeni Önder Ateş Covid-19 tedavisi gördüğü Samsun Devlet Hastanesi'nde dün vefat etti. Ölüm haberini sosyal medyadan duyuran HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, " Kaç defa Samsun cezaevi için bilgi istedim, telefona çıkmadı. Samsun cezaevinde tutuklu KHKlı İngilizce öğretmeni Önder Ateş covid tedavisi gördüğü Samsun devlet hastahanesinde bugün vefat etti. Öldükten sonra tahliye vermişler" ifadesinde bulundu.

BİLİNCİ YERİNDEYKEN AİLESİYLE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ

Tutuklu bulunduğu Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda koronavirüse yakalanarak hayatını kaybeden KHK'lı İngilizce öğretmeni Önder Ateş'in ölmeden 1 saat önce tahliye edildiği ortaya çıktı.  Ateş’in hastanede şuuru yerindeyken ailesiyle görüştürülmediği ve ölümünden sadece 1 saat önce apar topar tahliyesine karar verildiği belirlendi.

ÖLMEDEN 1 SAAT ÖNCE TAHLİYE EDİLDİ

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabında Önder Ateş’le ilgili, “Samsun’da mahpus KHKlı öğretmen Önder Ateş Covid’den öldü. Ölümünden 1 saat önce apar topar tahliyesini açıklamışlar. Hastanede, şuuru yerindeyken ne göstermişler ne de telefonla görüştürmüşler. Açıklama? @adalet_bakanlik Çocuklar ‘Baba bizi bırakma’ demişti Baba bıraktı!!” paylaşımında bulundu.

GERGERLİOĞLU SORU ÖNERGESİ VERECEK

Cezaevinde karantina koğuşunda tek başına plastik sandalyede hayatını kaybeden Mustafa Kabakçıoğlu’nu hatırlatan Gergerlioğlu, “Konu hakkında Bakanlığa soru önergesi vereceğim. Mustafa Kabakçıoğlu’nun şüpheli ölümü üzerinden 6 ay geçti, tüm ısrarlarıma rağmen teftiş raporu açıklanmamışken bu kaçıncı Covid’den ölüm? Haziran’dan beri vaka, ölüm gizleyen Bakanlık bu kaçıncı, kaçıncı..!?” dedi.

NELER OLMUŞTU?

Daha öncede 17 Şubat tarihinde yaptığımız "Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Neler Oluyor?" ve 19 Şubat tarihinde yaptığımız "Cezaevlerinde Covid Önlemlerinin Alınmadığına Dair İddialar Artıyor" başlıklı haberlerde bu konuya değinmiştik.

Yaptığımız görüşmeler sonrası gazetemize açıklamalarda bulunan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda mahkumlara koronavirüs bulaştığını, B6 koğuşunda kalan 22 kişinin testinin pozitif çıktığını, durumu ağır olan 4 mahkum Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığını açıklamıştı.. Gergerlioğlu, durum ile ilgili bilgi almak için Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü'nü aradığını fakat cezaevi müdürünün telefonlara cevap vermediğini söylemişti.

Ayrıca mahkum yakınları ile de yaptığımız görüşmelerde; koronavirüs belirtileri olan mahkumlara test yapılmadığı, kantinlerin kapalı olduğu ve mahkumların yemek şartlarının da kötü olduğu, karantina koğuşlarının çok kalabalık olduğunu bu nedenle karantina koğuşlarında yer bulamadığı için yerde yatan mahkumların olduğu, hastalığı ağır geçirenlerde hafif geçirenlerde aynı koğuşta tutulduğu, gardiyanların maskesiz ve eldivensiz arama yaptıkları, koronavirüs belirtileri olan mahkumlara sırf sayı ortaya çıkmasın diye test yapılmadığı ve belirtileri yaşıyorum diye yazılan dilekçelere cezaevi yönetiminin cevap vermediğine kadar pek çok iddia söylenmişti.