MEHMET KEMAL ve MUSTAFA KEMAL
Reklam
Reklam
yılmaz özdemir

yılmaz özdemir

yılmaz özdemir düşünceler

MEHMET KEMAL ve MUSTAFA KEMAL


10 Nisan 1919’da Beyazıt Meydanı’da idam edilen Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey’in son sözleri şöyledir.
‘’Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Eğer adalet buna diyorlarsa, kahrolsun adalet. Üç çocuğumu millet uğruna yetim bırakıyorum fakat biliyorum ki bu asil millet çocuklarıma sahip çıkacaktır. Vatan uğrunda cephede ölen bir insan gibi şehit gidiyorum. Allah, vatan ve milletimize zeval vermesin. FERTLER ÖLÜR MİLLET YAŞAR YAŞASIN MİLLET. TÜRK MİLLETİ EBEDİYETE KADAR YAŞAYACAKTIR.’’
Ermeni Patrikhanesi’nin talebi doğrultusunda Nemrut Mustafa Divanı’nın Kaymakam Kemal Bey için verdiği idam kararına dönemin şeyhülislamı Mustafa Sabri Efendi ‘’Uygundur’’ fetvası verir ve dönemin padişahı Vahdettin İngilizlere ve Ermeni Patrikhanesi’ne şirin görünmek için bu kararı onaylar.
Sanırım bu durumu en özlü şekilde halk ozanı Aşık Seyrani’nin şu dizeleri anlatır.
Ey Seyrani var mı sözün hatası
Bulunmaz dünyanın elbet ötesi
Ermeninin Rumun yağlı ketesi
Kaypak Müslümanı dinden çıkarır.
Atatürk ‘’İşgal İstanbul’unda tanık olduğum en elim olaydı’’ dediği Kaymakam Mehmet Kemal Bey’in idamından 36 gün sonra 16 Mayıs 1919’da Milli Mücadeleyi başlatmak için Samsun’a hareket eder.
9 Eylül 1922’de işgalcilerin yurttan kovulması ve İzmir’in kurtarılmasının 36. günü olan 14 Ekim 1922’de Büyük Millet Meclisi özel gündemle toplanarak Kaymakam Mehmet Kemal Bey’i Milli Şehit kabul eder ve O’nun darağacında söylediği ‘’Üç çocuğumu millet uğruna yetim bırakıyorum fakat biliyorum ki bu asil millet çocuklarıma sahip çıkacaktır.’’ sözlerini vasiyet kabul ederek Mehmet Kemal Bey’in çocuklarını maaşa bağlar.
Daha sonraki süreçte Kaymakam Mehmet Kemal Bey’in babası Arif Bey ile görüşen Atatürk’ün ‘’Gel bakalım devletin babası’’ diye ayakta karşıladığı Arif Bey ‘’Aman paşam devletin babası sizsiniz’’ deyince Atatürk ‘’Sen öyle bir evlat yetiştirdin ki oğlun bu meşaleyi tutmasaydı biz bu ateşi yakamazdık. Işık tutan senin oğlundur’’ cevabını verir.
Milli Şehit Mehmet Kemal Bey’in dar ağcında söylediği ‘’Fertler ölür millet yaşar. Türk Milleti ebediyete kadar yaşayacaktır’’ sözleri daha sonra Atatür’ün dilinden ‘’Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’’ olarak tarihe yazılır.
10 Nisan 1919’da katledilen Milli Şehit Mehmet Kemal Bey başta olmak üzere Türk Milleti’nin varlığı ve Türk Devleti’nin bağımsızlığı için canlarını feda eden bütün şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor onları minnet ve rahmetle anıyorum.
Son olarak sizlerle Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şu özlü sözünü paylaşmak isterim. ‘’Mazide muktedirken bütün kuvveti ile çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur."
Esenlikle kalın.
YILMAZ ÖZDEMİR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar