ALEVİ TOPLUMUNDA BİRLİK-BERABERLİK TEMEL HEDEFİMİZDİR.
Reklam

ALEVİ TOPLUMUNDA BİRLİK-BERABERLİK TEMEL HEDEFİMİZDİR.

09 Ocak 2022 - 20:00 - Güncelleme: 09 Ocak 2022 - 20:09

ALEVİ TOPLUMUNDA BİRLİK-BERABERLİK TEMEL HEDEFİMİZDİR.BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM

13. yüzyılda Anadolu’da Hacı Bektaş Veli önderliğinde Horasan erenleri merkezli temsil edilmeye başlayan Alevilik inancı, yüzlerce yıl boyunca Anadolu’nun dört bir yanında kurulmuş Alevi inanç-dede ocakları ile varlığını devam ettirmiştir. Alevilik inancında başta 13. yüzyılda kurulan Hacı Bektaş Veli Dergahı olmak üzere 15. ve 16. yüzyıllarda etkinliği artıran Erdebil Dergahı iki ana inanç merkezi olarak tarihsel-inançsal hizmet vermiştir. Her iki dergah da kendisine bağlı onlarca Alevi inanç-dede ocağı ile Alevi inancını yüzlerce yıl boyunca Anadolu coğrafyasında yaşatmıştır.

Yüzlerce yıllık inançsal-tarihsel birikimleri temel alarak kurulma süreci başlatılan Erdebil-Horasan Alevi Ocakları Bilim Kültür Araştırma ve Eğitim Vakfı ile yüzlerce yıllık bir asil inançsal tarihin temsilcisi olan Hacı Bektaş Veli Dergahı Vakfı, Anadolu’da yüzlerce yıl boyunca Alevi inancını yaşatmış olan Alevi inanç-dede ocaklarını bir araya getirerek, birlik-beraberlik hedefli bilimsel-akademik-inançsal ve sosyal çalışmaları bir arada yürütme kararı aldı.

Ankara’da bir araya gelen Erdebilliler süreği dedesi, Şah İsmail Hatayi torunlarından, Erdebil-Horasan Alevi Ocakları Bilim Kültür Araştırma ve Eğitim Vakfı başkanı sayın Ali Aker ve Hacı Bektaş Veli Dergahı Vakfı başkanı sayın Timur Can Ulusoy birlik-beraberlik mesajları verdi.

Buluşmada Erdebilliler süreği mensubu sayın Ali Aker, Hamza Aker ve Ali Aker ile Sarı Saltık Ocağı mensubu ayrıca Tunceli Cemevi başkanı sayın Ali Ekber Yurt Dede ile Dr. Coşkun Kökel’e icazetnameleri-hilafetnameleri sayın Timur Can Ulusoy tarafından erkana uygun olarak dua ile teslim edildi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TELE1'e Kabaş cezası!
TELE1'e Kabaş cezası!
“Dünya bizi kıskanırken mumları hazır edin”
“Dünya bizi kıskanırken mumları hazır edin”