Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Reklam
Reklam

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 12 seviyesine indirdi.

22 Eylül 2022 - 16:19 - Güncelleme: 22 Eylül 2022 - 16:55

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 12 seviyesine indirdi.

TCMB karar metninde “finansal koşulların destekleyici olmasının önemine” vurgu yaptı.

2021 Eylül’de başlayan faiz indirim süreci Aralık ayına kadar devam etti ve 500 baz puanlık indirimle politika faizi %19’dan %14’e düşürüldü. 2022’nin ilk 7 ayında faizi değiştirmeyen Merkez Bankası, 2022 ayında 100 baz puanlık indirim yaptı. Ağustos toplantısında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğu belirtilmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu günkü toplantısında politika faizini %12 seviyesine indirdi.

Göstergeler büyümede yavaşlamaya işaret ediyor

TCMB Türkiye'de ekonomik aktiviteye ilişkin değerlendirmelerinde ise 2022’nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gözlemlendiğini ancak Temmuz başından bu yana öncü göstergelerin zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümede bir yavaşlamaya işaret ettiğini belirtti.

İstihdam kazanımlarının benzer ekonomilere göre daha olumlu seyrettiğini vurgulayan TCMB özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğunun görüldüğünü belirtti.

Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir."

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch,  TCMB'nin faiz kararına ilişkin tahmininde TCMB'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar faizleri sabit tutmasını beklediklerini, Türkiye'de faizlerin seçimlerden sonra artırılmasını beklediklerini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Kartal Örgütü Basın Mensuplarını Kahvaltıda Ağırladı
CHP Kartal Örgütü Basın Mensuplarını Kahvaltıda Ağırladı
Tecrübeli Bürokrat Milletvekilliği Yolunda
Tecrübeli Bürokrat Milletvekilliği Yolunda