Türkiye’de İlk Kez Maltepe Belediyesi’nde Uygulandı!
Reklam

Türkiye'de İlk Kez Maltepe Belediyesi'nde Uygulandı!

Türkiye’de ilk kez Maltepe’de uygulanan “Yaya Güvenliği Dönüşüm Provası” Zümrütevler Mahellesi’nde başlatıldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Nasıl bir meydan, nasıl bir sokak istiyorsunuz? Bunu öğrenerek, yani sizlere danışarak bir prova başlattık. Eğer başarılı olursak bu uygulama kalıcı hale getirilecek. Bu kent hiçbirimize tek başına ait değil ama hepimizin olabilir” dedi.

28 Kasım 2019 - 12:36

Maltepe Belediyesi, pilot bölge olarak Zümrütevler meydanında kavşak ve sokakları düzenleyerek yaya güvenliğini arttıracak “Yaya Güvenliği Dönüşüm Provası”nı başlattı. Proje, Bernard van Leer Vakfı ve Superpool işbirliğiyle NACTO Global Kent Tasarımı İnisiyatifi’nin danışmanlığında gerçekleştirildi. Dünyada başarılı örnekleri bulunan kentsel tasarım dönüşümü, Türkiye’de ilk kez Maltepe’de uygulandı. Bu kapsamdan düzenlenen törene Belediye Başkanı Ali Kılıç ile birlikte Bernard van Leer Vakfı Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu, Superpool, NACTO Global Kent Tasarımı İnisiyatifi ile birlikte yurttaşlar katıldı. Yüzlerce çocuğun her gün yürüyerek okula gidip geldiği Zümrütevler mahallesinde yaya ve çocuk odaklı tasarımla, kavşakların araçlardan kurtarılması hedeflenirken, kent tasarımcılarının yanı sıra mahalle sakinlerinin de katılımıyla kavşaklar ve sokaklar rengarenk boyandı ve geçici engeller ve saksı gibi aksesuarlarla düzenlendi. Proje gerçekleştirildikten sonra düzenlenen törende konuşan Başkan Ali Kılıç, “İstanbul’da yaşam alanlarının daraltıldığı bir zamanda yaşıyoruz. Burada uygulayacağımız projeyi hayata geçirdik. Bu projenin dünyanın birçok yerinde örnekleri var. Bu alanların esas sahipleri, yani 24 saat kullananlar sizlersiniz. O yüzden halka sormak gerekiyor, asıl bir meydan, nasıl bir sokak istiyorsunuz diye. Bu kent hiçbirimize tek başına ait değil ama hepimizin olabilir. Köyünüzde bir karış toprağınıza nasıl sahip çıkıyorsunuz, imparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul için de daha fazla duyarlık göstermelisiniz. 16 milyon nüfusu olan İstanbul dostlarına, İstanbul’un gülen, yeşil yüzünü göstermemiz gerek” dedi. 

“CESARET GEREKTİREN BİR İŞTİ”

Bernard van Leer Vakfı Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu da, alandakilere diz çöktürerek, 3 yaşındaki bir çocuğun normal boyu olan 95 santimetreden projeye bakmalarını istedi. Aksakoğlu, “Bugün buradaki proje, bizim için de bir ilk. Biz burayı küçük çocuklar ve engelliler için yaşanabilir hale getirmeye çalıştık. Bu anlamda bize destek sunan herkese ve en çok Maltepe Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bu cesaret gerektiren bir işti” diye konuştu. Strateji ve Geliştirme Müdürü Bahadır Keşan da projenin taktiksel kentleşme örneği olduğunu, yayaların güvenliğini sağlama projesi yaptıklarını, halk, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve kadınların katılımını sağlamak amacı güttüklerini söyledi. Konuşmaların ardından Ali Kılıç, çocuklarla birlikte eline fırça alarak yolu boyadı. 

ÖĞRETMENLER DE KATILDI

Maltepe Belediyesi’ne bağlı 9 kreşte eğitim gören çocuklar, Göztepe Çocuk Trafik Parkı’na giderek otomobillerin koltuğuna oturdu ve trafik kurallarını uygulayarak öğrendi. Zübeyde Hanım Gündüz Çocuk Bakım Evi’nde eğitim gören 3-4 yaş grubu yaklaşık 250 miniğe, önce trafik levhaları ve güvenlik bilgileriyle ilgili interaktif bir sunum verildi. Burada eğitmenlerini can kulağıyla dinleyen çocuklar, daha sonra parkura geçerek direksiyon başına oturdu. Otomobillere binerken oldukça eğlenceli olduğu gözlemlenen çocuklar, parkurda trafik kurallarını uygulayarak öğrendi. Yer yer zorluk yaşayan ve kuralları ihlal eden miniklere, görevli trafik polisleri de yardım ederek kuralları doğru biçimde uygulamalarını sağladı. Çocuklara kreş sorumluları ve öğretmenler de eşlik etti.  

Kaynak: cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ ENGELSİZ SANAT TOPLULUĞU SPORCULARI AVRUPA’DAN MADALYA İLE DÖNDÜ
BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ ENGELSİZ SANAT TOPLULUĞU SPORCULARI...
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA ‘ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ’
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA ‘ROBOTİK KODLAMA...