Yarasalarda aşılara dirençli yeni koronavirüs Khosta-2
Reklam
Reklam

Yarasalarda aşılara dirençli yeni koronavirüs Khosta-2

Bilim adamları, Rus yarasa virüsünün insanları enfekte edebileceği ve COVID aşılarına dirençli olabileceği konusunda uyardı

29 Eylül 2022 - 10:25 - Güncelleme: 29 Eylül 2022 - 10:36
Reklam

Yarasalarda aşılara dirençli yeni koronavirüs Khosta-2 

Bilim adamları, Rus yarasa virüsünün insanları enfekte edebileceği ve COVID aşılarına dirençli olabileceği konusunda uyardı.

Rus yarasa virüsünün COVID'den daha zararlı olabileceği ve mevcut COVID aşılarına karşı daha dirençli olabileceği belirtiliyor.

SARS, CoV-2, COVID-19'un kaynağı olan virüs, Çin'de ortaya çıktığında; o zamanki ABD Başkanı Donald Trump bunu "Çin virüsü" olarak adlandırmıştı.

Bu güne gelindiğinde, ABD'li bilim insanları, Rus yarasaları tarafından barındırılan ve yakın zamanda keşfedilen bir virüsün de insanları enfekte edebileceği ve COVID-19 antikorlarından ve aşılarından etkilenmeyeceği konusunda uyarıyorlar.

Khosta-2 olarak adlandırılan yarasa virüsü, SARS, CoV-2 ile aynı koronavirüs kategorisinde sarbekovirüs olarak biliniyor. Washington Eyalet Üniversitesi'ndeki Paul G. Allen Küresel Sağlık Okulu'ndaki (WSU) araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada, Khosta-2'nin SARS, CoV-2'nin yaptığı gibi insan hücrelerini enfekte etmek için başak proteinlerini kullanabildiğinin keşfedildiğini belirtti.

"Araştırmada ayrıca, Asya dışındaki vahşi yaşamda dolaşan sarbekovirüslerin - Khosta-2 virüsünün bulunduğu batı Rusya gibi yerlerde bile SARS, CoV-2'ye karşı devam eden aşı kampanyaları için bir tehdit oluşturduğunu gösteriyor" denildi. Khosta-2 virüsünün, aynı koronavirüs gibi insan hücrelerine kolaylıkla tutunabildiği açıklandı.

Sadece Omicron gibi SARS, CoV-2'nin bilinen varyantlarını hedef almakla kalmayıp, aynı zamanda tüm sarbekovirüslere karşı koruma sağlayan yeni aşılar geliştirmesinin gerektiğinin altı çizildi.

Khosta-1 ve Khosta-2 virüsleri, 2020 yılında Rusya'nın Soçi Ulusal Parkı yakınlarındaki yarasalarda keşfedildi ve araştırma sonuçlarına göre, başlangıçta insanlar için bir tehdit olmadıkları ortaya çıktı.

Washington Eyalet Üniversitesi'nden virolog Michael Letko, "Genetik olarak, Rus virüsleri, dünyanın başka yerlerinde keşfedilen diğer virüslere benziyordu. Ancak SARS, CoV-2'ye benzemedikleri için, kimse gerçekten tehlikeli olduklarını düşünmedi".  "Ama yakından incelendiğinde, insan hücrelerini enfekte edebileceklerini bulmak bizi gerçekten şaşırttı dedi.

Omicron varyantı ile enfekte olmuş kişilerden serum kullanan ekip, antikorların bu virüse karşı etkisiz olduğunu buldu. Ayrıca, COVID-19'a karşı aşılanmış kişilerden elde edilen serumu test ettiler ve Khosta-2'nin mevcut aşılar tarafından da nötralize edilmediğini buldular.

Michael Letko "Bu çalışmanın amacı, virüs tehditlerinin ne kadar yaygın bir şekilde dağıldığına dair bir fikir vermek olduğunu söyledi. Sadece Çin'de veya  Asya'da olmadıkları fikrinin altını çizmektir" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KADIKÖY’ÜN KEDİSİ TOMBİLİ YUVASINA DÖNDÜ
KADIKÖY’ÜN KEDİSİ TOMBİLİ YUVASINA DÖNDÜ
SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ 88. YILDÖNÜMÜNDE KADINLARLA YÜRÜDÜ
SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ 88. YILDÖNÜMÜNDE KADINLARLA YÜRÜDÜ