Beklenen açıklama AK Partili isimden geldi. EYT’nin Meclis’e...
Reklam
Reklam

Beklenen açıklama AK Partili isimden geldi. EYT'nin Meclis'e geleceği tarih belli oldu

EYT ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "EYT'yi pazartesi günü Meclis'e sunacağız, teklif detaylarını saat 11.00'de açıklayacağız" dedi.

27 Ocak 2023 - 16:59

 

EYT emekli maaşları, şartları, prim gün sayısı ve Meclis'e geleceği tarih emeklilikte yaşa takılanlar tarafından merak ediliyor. EYT için öncellikli olarak 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi olması gerekiyor. Bakan Vedat Bilgin, EYT hakkında açıklama yaptı. Peki EYT ne zaman yasalaşacak, şartlar neler? EYT emekli maaşları ne zaman yatacak

EYT AÇIKLAMALARI 

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kanun teklifinin teknik çalışmalarının tamamlanıp, imzaya açtıklarını hatırlatarak, "Hızlı bir şekilde komisyonda görüşerek Genel Kurul'da yasalaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin, sonraki süreçte 4 milyon 800 bin vatandaşımız emeklilik imkanına kavuşmuş olacak. Milletimizin beklentilerine cevap vererek 3600 ek gösterge, sözleşmeli memurların kadroya alınması, asgari ücret, emekli maaşları, memur maaşlarıyla ilgili düzenlemeleri yaptığımız gibi EYT problemini de inşallah kısa süre içerisinde çözmüş olacağız" açıklamasında bulundu.

Tunç daha sonraki açıklamasında "Milletvekillerinin büyük bölümü imzaladı. Teklif çok kısa süredece sunulacak ve birkaç gün içine komisyonda görüşülecek." ifadelerine yer verdi.

Bakan Vedat Bilgin de katıldığı canlı yayında EYT konusunda açıklamada bulundu, ''EYT'de ilk maaşların Mart'ın 1'inde ödenmesini bekliyoruz. Buna hazırlıklarımızı yaptık. EYT tarihinde bir esneme olmaz ama erken olabilir. Kamudaki EYT'liler emekli olmayacaktır. EYT'li maaşında az zam iddiası doğru değildir.

EYT NE ZAMAN MECLİS'E SUNULACAK? 

EYT kanun teklifi AK Parti TBMM Grubu'nda milletvekillerinin imzasına sunuldu. Geçtiğimiz günlerde Bakan Vedat Bilgin; “Teknik yazım süreci uzun sürüyor. Bu hafta Meclis’e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar. Bu hafta biter” dedi.

EYT EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK? 

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, EYT maaşları hakkında açıklama yaptı. Zengin, "Hedefimiz mart ayında ilk maaşlarını almalarını sağlamak. Bu bizim niyetimiz ve hedefimiz." dedi.

Bengü TV’de canlı yayına katılan Bilgin, “EYT’lilerin Mart’ın 1’inde ilk maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme Meclis’ten çıkacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Kartal Örgütü Basın Mensuplarını Kahvaltıda Ağırladı
CHP Kartal Örgütü Basın Mensuplarını Kahvaltıda Ağırladı
Tecrübeli Bürokrat Milletvekilliği Yolunda
Tecrübeli Bürokrat Milletvekilliği Yolunda