CHP Kadın Kolları bir kez daha haykırdı: İstanbul...

CHP Kadın Kolları bir kez daha haykırdı: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceğiz!

19 Haziran 2021 - 12:08 - Güncelleme: 19 Haziran 2021 - 12:26

 

CHP Kartal İlçe Başkanlığı önünde gerçekleşen basın açıklamasında konuşan İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Karababa İstanbul Sözleşmesine dair konuştu.

KOTALAR BİZE DAR

Bugün, Maltepe sahil miting alanında gerçekleşecek olan “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” mitingi, İstanbul Valiliği tarafından bin kişi ile sınırlı tutuldu. Buna tepki gösteren Karababa, “2 milyonluk miting alanını bin kişi ile sınırlı tutmaları, kadınlardan ne kadar korktuklarını gösteriyor. 'Kotalar bize dar’ diyerek yola çıkan CHP Kadın Kolları olarak, sayılar bize dar diyoruz. Türkiye’nin her noktasından sesleniyoruz!” dedi.

İstanbul’da topalanan kadınlarla dayanışma içinde olacaklarını söyleyen Karababa şöyle devam etti:

CHP Kadın Kolları olarak 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıyoruz. Biz kadınlar kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Tek adam rejiminin 20 Mart 2021 tarihinde gece yarısı açıkladığı İstanbul Sözleşmesinin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız! Bizler bu hukuksuz kararın iptali için danıştaya başvuruda bulunduk. Yürütmenin durdurulması kararını beklerken, 30 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de 2. bir cumhurbaşkanı kararı yayınlandı. Kararda, İstanbul Sözleşmesinin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu bu karar açıkça yargıya talimat niteliğindedir.

FESİH KARARININ YÜRÜRLÜĞE GİRME TARİHİ İÇ HUKUK YOLLARI TÜKENENE KADAR ERTELENMELİDİR!

Davayı yürütme şeklinden, talimata boyun eğdiğiniz anlaşılıyor. Bir çağrı da Venedik Komisyonuna yapıyoruz; fesih kararının yürürlüğe girmesi için, açıklanan 1 Temmuz tarihi ertelenmelidir. Çünkü Türkiye’de tek adam rejiminin talimatı ile işleyen hukuk sistemi, ağır ve hantal. Danıştaya yaptığımız başvuru henüz sonuçlanmadı. Savunma için iki ay bekleyen Danıştay'ın fesih kararı yürürlüğe girene kadar karar mekanizmasını çalıştırmayacağı görülüyor. Bu nedenle fesih kararının yürürlüğe girme tarihi, iç hukuk yolları tükenene kadar ertelenmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TUSGİD, CEM HAYDAR BEKTAŞ’LA HEDEF BÜYÜTÜYOR..
TUSGİD, CEM HAYDAR BEKTAŞ’LA HEDEF BÜYÜTÜYOR..
İstanbul Valiliği'nden 'ormanlara girmek yasak' açıklaması
İstanbul Valiliği'nden 'ormanlara girmek yasak' açıklaması