TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ 1 İLERİ 5 GERİ
Reklam
Reklam
Nergiz SÜSLÜ

Nergiz SÜSLÜ

TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ 1 İLERİ 5 GERİ

Türkiye Değişim Partisi, Genel Başkanı Türkiye’nin kurt siyasetçisi Mustafa Sarıgül. 1987’den bu yana ülke siyasetinin içerisinde. Müthiş bir yaşam hikayesinin üstüne inşaa ettiği bir siyasi Parti. 
Sarıgül’ü tanıyanlar bilir, ülke sevgisi ve hırsını. Takip etmeye başladığınızda insan bir arafta kalıyor düşüncelerinde. Bazen öyle absürt çıkışları oluyor ki, kızacağınıza sempati ile karşılıyorsunuz. Uzun lafın kısası Sarıgül varsa ciddi bir mücadele var. 

Sarıgül’ün hikayesini mutlaka araştırın derim. Keyif alacaksınız. Tam bu noktada şunu eklemeden geçmeyeyim. Türk Siyasetine ismini derin bir şekilde kazıtan tüm siyasilerle mesaisi oldu. Turgut Özal, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, Alpaslan Türkeş hatta Kenan Evren…  Tüm bunlara baktığınızda mevcut olduğu tecrübeyi anlamak elbette zor değil. 

Ancak, ortada ciddi bir sorun var. Türkiye Değişim Partisi’ni tam olarak doğuramadı. Türkiye Değişim Partisi’ni ortaya çıkaramadı. Türkiye Değişim Partisinin siyasal  tabanını oluşturamadı. Halen Mustafa Sarıgül ve Türkiye Değişim Partisi bilinirliği arasında devasa bir uçurum var. 

Biraz araştırdık. Türkiye Değişim Partisi neden partileşemiyor. Her gün adeta gündem olan Genel Başkanının partisi neden emekleme seviyesine  geçemiyor diye. 

İlk olarak İstanbul’a baktık. İstanbul İl Teşkilatlarını araştırmaya çalıştık. Partililer teşkilatları İktidara Hazırlık Merkezi diye tanımlıyorlar. İstanbul iktidara Hazırlık Merkezi Başkanı Yusuf Polat bulunmaktadır. istanbul’u araştırdığımızda karşımıza ilk çıkan isim oldu. Geçmiş dönemlerde CHP saflarında siyaset yapmış. Bir dönem meclis üyeliği görevi de almış. Ancak Türkiye Değişim Partisi İstanbul İktidara Hazırlık Merkezinin başında oturduğu koltuğu sanki dolduramamış gibi. 

Parti 1 yaşını geçti. Büyük Kurultay tamamlandı. Yukarıda belirttiğimiz gibi Genel Başkan Mustafa Sarıgül her gün Türkiye gündeminde adeta. TikTok’ta mutlaka her gün bir mesajı var. TikTok tarafının artılarını eksilerini de araştıracağız bir gün ancak yine de gündemde olan bir lider.

Gündemde gündemde olmasına ama İstanbul İktidara Hazırlık Merkezi bile Genel Başkanına ayak uyduramadığı görülüyor. İlçelerine baktık. Henüz iktidara Hazırlık Merkezi Kurulamayan İlçe sayısı oldukça yüksek. Tahminen İstanbul’un yarısı ilçelerinde İktidara Hazırlık Merkezleri kurulamamış. Türkiye Siyasetinde İstanbul’un yeri tarif edilemez. İstanbul’da başarılı olamayan tabana yayılamaz diye bir gerçek vardır. Görüyoruz ki Türkiye Değişim Partisi İstanbul İktidara Hazırlık Merkezi Genel Başkanının hızına ayak uyduramadığı ortaya çıkıyor. İl Yönetimini araştırdık biraz. Pazıllar yerine oturamamış, her kafadan ses çıktığı konuşuluyor. Her kafadan bir ses, her yerden ayrı bir hava esiyor. Başkanlık otoritesi olmadığı gibi sürdürülebilir bir demokrasi de görülemiyor. 

Özetle İstanbul’da başarılı olamayan, İstanbul’a yayılamayan bir Türkiye Değişim Partisi elbette Türk siyasetinin kurtlarının başında yer alan Mustafa Sarıgül’ün çok arkasında olacak. Siyaset takım işi, siyasette doğru kadro ve doğru kadronun ahenkli çalışması ortaya çıkmadığı sürece 1 ileri 5 geri sonucu çıkması olağan bir durumdur. 

Sarıgül bu durumun farkındamıdır bilemiyoruz. Ancak İstanbul’u ahenkle çalıştıramaz ise Türkiye geneline TikTok ile nasıl yayılmayı başaracak merak içerisinde olacağız. 

İstanbul’u araştırırken farklı şeyler de duyduk. Zihinsel hatta fiziksel kavgalardan İktidara Hazırlık Merkezlerinde koltuk savaşlarına kadar. Çok açık ve net olarak görülen İstanbul İktidara Hazırlık Merkezinin başarısızlığı ne kadar sürecektir. Liderine ayak uyduramayan teşkilat sürdürülebilir bir yapı oluşturabilecek mi? 

Henüz siyasal omurgası oturmamış yapılarda odak noktaların kavga ve çekiştirmeler nasıl bir sonuç çıkartacağı aslında tartışılmaz. Sonuç elbet kaos ve zaman kaybı olacaktır. Durum böyle olunca bir telefon bir aplikasyonla baş başa kalan Genel Başkan nasıl başarıya ulaşabilir ayrı bir araştırma konusu da ortaya çıkıyor.

Yılların kurt siyasetçisi Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı TikTok siyasal reformcusu Mustafa Sarıgül bu yaşananların farkındamı bilemiyoruz. Zaman zaman araştırmalarımızı devam ettirip kamuoyuna aktaracağız. 

Sarıgül’e partisi ne kadar ayak uyduracak göreceğiz. Sarıgül’e Yusuf Polat ne kadar daha zarar verecek takip edeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar